Yaşlanma etkilerini geri çevirmek mümkün

Eğer fare olsaydınız bilim insanları ömrünüzü yüzde 30 oranında uzatıp, üstüne sürekli genç görünmenizi de sağlayabilirdi.

31 Aralık 2016 Cumartesi | Toplum-Yaşam

Eğer fare olsaydınız bilim insanları ömrünüzü yüzde 30 oranında uzatıp, üstüne sürekli genç görünmenizi de sağlayabilirdi. 

Bilim insanları farelerde hücrelerin yaşlanma mekanizmasını tersine çeviren bir yöntem geliştirdi. Farelerin biyolojik saatini geri alan bilim insanları yaşlı hücrelerin genç hücreler gibi işlev görmesini sağladı. 

ABD’deki Salk Enstitüsünden gerçekleştirilen deneylerde farelerde hızlı yaşlanma ve erken ölüme sebep olan genetik bir hastalığa karşı tedavi geliştirildi. Bu tedavinin sonucunda söz konusu genetik bozukluğa sahip olan farelerin ömürlerinin yüzde 30 oranında uzadığı görüldü. 

Bilim insanları bu deney sırasında hücrelerdeki dört geni aktif hale getirerek hücreleri embiryo dönemindeki şekillerine geri çevirdi. Bu uygulamanın yapıldığı hücreler sınırsız çoğalma ve vücuttaki herhangi bir hücreye dönüşme yeteneğine sahip oldu. Daha önce bu yöntemin uygulandığı deney hayvanlarında kanser görülmüş ve kısa süre içinde ölmüşlerdi. Bunu göz önüne alan Salt Enstitüsündeki bilim insanları hücrelerdeki dört gen aktivasyonunu sadece kısa bir süre için yaptı. 

Progeria olarak bilinen hastalığa sahip olan fareler bu aktivasyonun ardından sekiz hafta takip edildi ve bunun ardından aktivasyon işlemi bir kez daha uygulandı. 

Hasta fareler her iki uygulamanın ardından hem fiziki hem de estetik olarak çok daha genç gözükürken organ fonksiyonları da daha iyi hale geldi. 

Bilim insanları bu deneyde elde edilen bulguların insanlara uygulanması konusunda oldukça iyimser. Salk Enstitüsü önümüzdeki 20 yıl içinde insanlarda yaşlılığın etkilerinin geri çevrilebileceğine inanıyor.


1251

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA