Khalil'e İnci Ödülü

Kürt yönetmen Mano Khalil'in "Cennet Bahçemiz" adlı filmi, İsviçre'de bu yıl düzenlenen 64. Uluslararası Locarno Film Festivali'nde İnci Ödülü'ne layık görüldü.

08 Eylül 2011 Perşembe | Kültür-Sanat

Khalil, "Cennet Bahçemiz" filmi ile farklı kültürlerin nasıl birarada yaşayabildiklerini anlatmaya çalışıyor. Bir anlamda çokkültürlü İsviçreli topluma ayna tutarak, parsellenmiş bir bahçe içinde sunuyor. Burada, en farklı coğrafi, dini, sosyal ve siyasi kökenden insanlar yan yana kendi parsellerinde, hayalleri ve sevinçlerinin zengin bir mikrokozmosunu oluşturarak, ancak aynı zamanda yalnızlık, vatan hasreti, aile trajedileri, çelişki ve çatışmalar ile kuşatılmış bir şekilde çalışmaktalar.
Yerli İsviçreli'nin düzen sevgisi, yabancı doğaçlama yeteneği, karşılıklı saygı ve zaman zaman entegre olma isteği ile 'cahilce' çatışmaktadır. 97 dakika olan filmin orjinal dili Almanca, Fransızca ve İtalyanca.

Güneybatı Kürdistanlı olan Mano Khalil, 1981-1986 yılları arasında Şam Üniversitesi'nde tarih ve hukuk okudu. 1987-1994 yılları arasında Kurgu Film Yönetmenliği eğitimi almak üzere eski Çekoslovakya'ya gitti. Burada, önce bağımsız bir yönetmen olarak ve daha sonra Slovakya Televizyonu için çalıştı. 1996 yılından bu yana İsviçre'de yaşıyor ve bağımsız bir yönetmen olarak çalışıyor. Mano Khalil çoğu belgesel olmak üzere çok sayıda filmi yönetti.

SUNA KÖSE/LONDRA
Haydi Kürtçe oyun yazmaya

Amed Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT), 2. Uluslararası Ebdurehim Rehmi Hêkkarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması düzenliyor. Etkinlik ile Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yazarlar için fırsat yaratmak ve bu oyunları tiyatroseverlerle buluşturmak amaçlanıyor.
Yarışmanın Ebdurehim Rehmi Hêkkarî Hêkkari'ye adanmasının nedeni ise, 1918 yılında kaleme alınan ve bilinen ilk Kürtçe tiyatro teksti olarak kabul edilen Memê Alan'ın yazarı olması.

DBŞT'nin yaptığı açıklamaya göre, yarışmada konu sınırlaması yok. Oyunlar, özgün yeni çalışmalar veya roman, öykü, şiir, anı gibi yapıtlardan uyarlanabilecek. Oyun metinlerinin en az 40 bin boşluksuz, bilgisayar karakter vuruşlu olması gerekiyor. Son başvuru tarihine kadar hiçbir yerde yayınlanmamış, ödenekli veya profesyonel tiyatrolarda oynanmamış, yarışmalarda ödül almamış şartları da aranıyor. Yazar veya yazar adayı yarışmaya en fazla 3 oyunla başvurulabilecek.


Dereceye girenlere ödül

Başvuruda bulunan yazarlar, adlarını, adreslerini, kısa özgeçmişlerini ve telefon numaralarını, üzerinde rumuzlarının yazılı olduğu kapalı bir zarfta ve yine üzerinde rumuzları yazılı olan oyun metni ile birlikte gönderecek. Kimlik bilgileri, kapalı ve rumuzlu zarfta bulunmayan metinler yarışma dışı tutulacak. Oyunlar için son tarih 27 Ocak 2012. Eserler, imkanlar dahilinde disket/CD ile Şehir Tiyatrosu'na teslim edilebilecek veya posta ile gönderilebilecek.

Oyun Yazarlığı Yarışması'nın seçici kurulu ise, Muhsin Osman, Nazım Hikmet Çalışkan, Rêzan Kaya, Rüknettin Gün ve Berfîn Emektar. Seçici Kurul'un seçeceği ilk üç oyun için ödüller de var. Buna göre, Birincilik ödülü 5 bin TL, ikincilik ödülü 3.500 TL ve üçüncülük ödülü 1.500 TL olacak. Seçici Kurul'un değerlendirme sonuçları 27 Mart 2012 Dünya Tiyatro Günü'nde açıklanacak. Sonuçlar aynı tarihte DBŞT internet sitesinde ilan edilecek.

DİHA/AMED1459

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA