Böyle memlekete böyle Shameless!

oseoguz@gmail.com | 07 Ağustos 2017 Pazartesi

OSMAN OĞUZ

ABD yapımı meşhur “Shameless” (Utanmazlar) dizisinin “geldi, gelecek” denilen Türkiye “uyarlamasının” ilk teaser’ı yayınlandı. 

Dizinin yerli adı, “Bizim Hikaye”. Fox TV’de yayınlanacakmış; başrollerinde de Hazal Kaya (Fiona/Filiz) ve Burak Deniz (Steve/Barış) varmış.

Shameless’ı bilen bilir: Devrin en cesur dizilerindendir. Aile’yi, kent’i ve aşk’ı öyle bir pataklar ki, afallatır. Ara sıra karşımıza çıkan -ve özellikle Frank’ın ağzına yakışan- tiratlar, pek de öyle estirmeden kapitalizmin feriştahına belalar okur. Güle eğlene izlerken bir fark ederiz ki, “kentsel soylulaşma” ya da “gelenek” hakkında esaslı bir kroşeye denk gelmişiz! 

Dizinin ayırıcı yönü, eleştirisini göze batan bir didaktiklikle yapmamasıdır. Tanık olduğumuz, esasen, Chicago’nun gettosundaki bir miktar “abartılmış” mahallenin insanlarıdır. Orada uygar gündeliğimizi dumura uğratacak bi’ dolu hal, dopdoğaldır.  

Veronica ve Kev (ve tabii Svetlana!) kafamızdaki “aile saadetine” tekme yumruk girişir; Debbie, Liam ve diğer Gallagher ailesi çocukları, “hayırlı evlat”a küfreder; Frank zaten “baba”yı iki seksen yere sermiştir çoktan; Fiona desen, “umumi ahlaksız”dır nerden baksan. 

Onların gündelik hayatını izlemek, her zaman eğlenceli, bazen ise çok komiktir. O günlük hayatta hovardalığın her türü, uyuşturucu, kentsel soylulaşma operasyonları, hırsızlık ve sair acayiplikler, kriminal vakalar, intizama aykırı oluşlar, vakayı adiyeden sayılır.

***

Shameless’ın Türkiye “uyarlamasının” teaser’ını izlerken ise aklıma çocukluğumun en çileli anları geldi: Televizyon önünde gözyaşları içinde patik ören nenemle gündüz oturmaları. 

Hayırsız baba rakıyı fazla kaçırmış, başının altında dantelli kırlentle uyuyor; aile üyeleri fukara işi kahvaltı yapıyor; o sırada Barış, lüks aracıyla mahalleye girmiş, Filiz’e uğramış; fakir kız Filiz, ağlanası bir tiratla zengin sevenini yolluyor. Her şey, bir Türk dizisinde olması gerektiği gibi: Sahneye diyalogun içeriğine uygun müzik de bindiriliyor. Orijinal Shameless’le uyum içinde görünen tek şey, kapağı sandalye yardımıyla kapatılan çamaşır makinesi! 

Filiz ile Barış’ı söyledik. Onlar dışında dizide, Frank, Fikri; Lip, Rahmet; Ian, Hikmet; Debbie, Kiraz; Carl, Fikret; Liam, İsmet; Veronica, Tülay olmuş. (Bi’ erkek daha olsa, o da “Ahm-et” ya da “Nusr-et” olacakmış herhalde!)

***

Bırakalım içkiyi, sigaranın bile blurlandığı; küfürlerin “Lanet olsun sana dostum; annen de kesin sana lanet etmiştir!” diye çevrildiği; “Eşoleşek”in biplendiği; başbakanın “Tez yayından kaldırıla!” ünlemeleriyle ahlak zabıtalığı yaptığı memlekette gerçek bir Shameless uyarlaması, herhalde iç savaş filan çıkarır. Dolayısıyla karşımıza çıkanın “fakir kız, zengin oğlan” melodramı olmasına şaşmamak gerek. N’etsin fukaralar? Fiona’nın, Frank’in serseriliği için Tayyip’le mi dövüşsün?

Neyse, madem girişildi bu işe, çorbada tuzumuz olsun, somut önerilerle gelelim...

* Yerli malı yurdun malında Fiona, hakkında türlü dedikodular çıkmış temiz ev kızı olsun. 

* Lip, herkesin “zeki ama çalışmıyor, yazık” diye cıkcıkladığı lise öğrencisi olsun. 

* Frank’in içki sorunu, camiye uğramamasıyla ilişkilensin; hatta bi’ keresinde camiye gittiğinden üç bölüm temiz kalsın.

* Kev ve Veronica, AKP’ye oy vermeyince günden güne marjinalleşsin. Ne bileyim, cehape zihniyeti falan olsunlar.

* Svetlana, geleneksel aile yapısını bozmak için yetiştirilmiş KGB ajanı olsun; polisliğe hevesli Carl, planlarını suya düşürsün.

* Carl, kader mahkumu olarak hapse düşmesi ardından İmam Hatip’e yazılsın, hayat bayram olsun. 

* Ian, gey olmasın elbette ama hiçbir kadının yüz vermediği kasap çırağı olsun. Kasap bazen “badeleme” isterse de perde ardına gitsinler, sahne kararsın. 

* Lip’in alkol tedavisi, türbe duvarına kafasını sürtmek suretiyle gerçekleştirilsin. 

* “Kentsel soylulaşma”yla ilgili elbette tek söz edilmesin. Hatta Gallagher ailesi, “Ya çıkarsa” deyip TOKİ’ye de yazılsın. Böylece TOKİ, “gettonun umudu” olarak resmedilsin; müteahhit sponsorlara da göz kırpılsın!

* Ian ve annesinde bipolar bozukluk değil kanser çıksın. Ian kanseri büyük mücadeleyle yensin, annesinin altı ay ömrü kalsın. Bu sırada yola gelsin, hepimizi ağlatsın.

Eh, böyle memlekete böyle Shameless, kimse kusura bakmasın!575
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: