Hayal değil

13 Temmuz 2017 Perşembe

GÜLİZAR TURAL

3. Kürt Kadın Konferansının hazırlık toplantısı Süleymaniye’de gerçekleşti. Bu, onca ölüm, savaş ve katliam haberlerinin içinde sadece kadınların değil Kürt halkının hatta Ortadoğulu halkların, kadınların yüreğine su serpen güzel bir haber. Özellikle son günlerde Türkiye’de 9 aylık hamile kadın tecavüze uğradı, 10 aylık bebeğiyle katledildi. Yine „9 aylık hamile kadın bir haftadır gözaltında“ haberlerini ve daha onlarca toplum kırım haberini dinledikten sonra „Kürt kadınları ulusal birliğin gelişimine öncülük etmek için hazırlık toplantısı yaptı“ haberi bize iyi geliyor. Dermanımız da, çözümümüz de, geleceğimiz de bu adımın başarısında. Kürt ulusal birliğinin başarısı bu adımın gelişmesine bağlı. Aynı paralelde yürütülen KNK heyeti çalışmalarının olumlu sonuçlar almasına bağlı. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, siyasi düşüncesi ne olursa olsun tüm Kürdistanlı kadınlar bu adımın başarılı olması için yaşadıkları yerlerde emek harcamalı, harekete geçmeli ve bu adımı Kürt Ulusal Kongresi ile taçlandırmalı. 

Neden gerekli bize ulusal birlik? Evrensel-yerel ilişkisi birçok açıdan tartışılıyorken ya da yerel olan hızla evrensele açılıyor, evrensel olan hızla yerele ulaşabiliyorsa ulusal birliği kurmanın önemi nedir? Kürt kadınlarının buna öncülük etmesinin yaşamsal anlamı nedir? 

AKP faşizminin Türkiye, Suriye, Güney Kürdistan uygulamalarını az çok takip edenler ve bilince çıkaranlar için bu soruların cevabı zaten bilindiği için gereksiz gelebilir. Ancak bunca zulmü görüp de AKP hakimiyeti altında yaşamaya devam eden Kürtler için bu sorular doğru cevaplanıncaya kadar sorulacak sorulardır. Ayrıca Güney Kürdistan’da federe Kürt hükümetinin, Türkiye ve İran’ın ortak ekonomik ve askeri politikalarıyla esir alınan Kürt halkının da pratik yanıtları olmalı.  

Son bir haftada Türkiye’de yaşayan Suriyeliler etrafında geliştirilen tartışmalar var. Suriyelilere yönelik provokasyon söylemleri, ardından hükümetin „bazı Suriyelilere vatandaşlık verebiliriz“ vb. açıklamaları, ardından Sakarya’da yaşanan vahşet öte yandan Efrîn-Şehba’ya yönelik saldırılar hepsi birbiri ile sıkı bağ içinde olaylar. Hepsi de kendi kaderi üzerine söz-karar-eylem ve politika birliği oluşturamadığı için toplumsal çözülüş ve dağılma ile yüz yüze kalan Kürt ulusallığının yaşamsal problemleri. Liberalizmin göç-göçertme, işsizlik-işsizleştirme, sevgisizlik-sevgisizleştirme, son tahlilde insanlığından çıkarma uygulamaları ancak ulusal birliğini sağlamış, demokratik ulus olabilmiş toplumlarda etkili olamaz. 

Şimdi hayal edelim; dünyanın her yerinden Kürt kadınları bugünden itibaren son derece örgütlü, aktif ve akıllıca ulusal kongrenin demokratik temelde gerçekleşmesi için aralıksız çalışıyor, başarıyor. Kürt ulusal kongresi bu kritik aşamada toplanıyor. Kürtlerin sosyal, ekonomik, kültürel, öz savunma, diplomasi, siyaset ve daha pek çok yaşamsal alanlarına dair somut, uygulanabilir ve sonuç alıcı kararlar alıyor. Örneğin Türkiye’ye sığınan, sürekli bir koz olarak kullanılan 3 milyon Suriyeliden Kürt olanları topraklarına geri dönmeye ikna edecek projeler oluşturuyor. Muazzam bir sinerji ile dünyanın her yerindeki Kürtleri harekete geçiriyor. Şengal katliamında dağılan Êzîdîleri Şengal’e geri getirecek bir programda başarılı oluyor. Ortadoğu’da yaşayan Kürtler başta olmak üzere tüm Kürtleri savunacak bir öz savunma sisteminin örgütlü gücünü oluşturuyor. Tarihleri boyunca başkalarına asker olan kendine hain kalan Kürt gerçeğini tersyüz ediyor.  

Bunların hangisinin gerçekleşmesi imkânsız sizce? Daha birkaç yıl önceye kadar Rojava sistemine kim inanırdı? Konfederal sistem etrafında halkların alternatif yaşam seçeneğindeki en ufak bir gerçekleşmeye nasıl canı gönülden katılacağını Rojava’da her gün yaşayarak deneyimliyoruz. Kaldı ki Ortadoğu tarihi bunun örnekleri ile doludur. O zaman birçok halkı etrafında örgütleyip Rojava’da DAİŞ gerçeğine karşı savaştıran Kürt gerçeği, kendi demokratik ulusal birliğini neden uzak bir hayal olmaktan çıkaramasın? Böyle bir hayale doğru sağlam ve emin adımlarla neden yürümeye başlamasın. 

Süleymaniye’de başlatılan ve onlarca siyasi partiden ve kadın hareketlerinden kadınlarla gerçekleştirilen hazırlık toplantısı bu emin ve sağlam adımlardır. Kürt toplumsallığının tarihsel gücüne dayanıyor. Kürt kadınlarının her şeyi başarabilen muazzam enerjik, cesur, kararlı ve emekçi doğasına dayanıyor. Kürt isyanlarında hamile kadınların karınlarını süngü ile deşip erkek mi kız mı diye iddiaya girecek kadar vahşileşen Türk katliamcı geleneğinin 9 aylık kadınlara tecavüz, gözaltına alma biçiminde süren mirasına duyduğu öfkeye, onu aşma sözleşmesine dayanıyor. Kürt kadınları sağlam-demokratik Kürt ulusal birliğinin, Ortadoğu halkları için de bir çözüm kaynağı olacağının farkında. 

Demokratik Kürt uluslaşması kadar demokratik Ortadoğu konfederalizmine inanan Kürt kadınları ulusal birlik çalışmalarını eş başkanlık, jineoloji, özgür eş yaşam, demokratik modernite gibi sağlam felsefi argümanlara dayandırıyor. Bu anlamda dünyadaki tüm Kürt kadınlarından destek, katılım, güçlendirme almayı hak ediyor. 21. yüzyılda da göçün, savaşın, tecavüzün, işgalin, talanın alnımıza kader diye yazılmasına karşıysak Kürt ulusal birliğinin aktif, gönüllü, kararlı bir çalışanı olalım. Şimdi bu onurlu amaç için kolları sıvamanın, Kürtlük uğruna kahramanca şahadete ulaşanların ruhlarını şad etme zamanı.711
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: