Narkoz riskleri -II-

13 Temmuz 2017 Perşembe

DERSİM DAĞDEVİREN

Çoğu zaman yalnızca geçici olan yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı özellikle tüp veya gırtlak maskesinin kullanımı sonucunda meydana gelir. Çok nadiren kalıcı ses bozukluğu (ses kısıklığı) ile birlikte ses teli hasarının yanı sıra solunum yetmezliği, dilde kalıcı parestezi, gırtlak, çene ve larenkste yaralanmalar ve solunum yollarında bir yaralanma neticesinde göğüs kafesinde hayati tehlike yaratan bir enflamasyon (iltihap) meydana gelebilir. Dişlerde, implantlarda ve sabit takma dişlerde (ör. kron, köprü, protez) hasar ve sallanan veya çürük dişlerde diş kaybına kadar varabilecek hasarlar oluşabilir.

Bilinç bulanıklığı ve zihinsel yetide kısıtlılık çoğu zaman yalnızca geçici olarak ve özellikle yaşlı hastalarda görülür. Nadir durumlarda söz konusu sorunlar devam edebilir. Narkoz prosedürü çok dikkatli bir şekilde uygulanmasına karşın bazı durumlarda uyanık olma durumu veya ağrı hissi meydana gelebilir. Rahatsız edici anılar bırakabilecek olan bu durum tedavi gerektirebilir. Narkoz gazı veya belirli kas gevşetici ilaçlar uygulandıktan sonra özel genetik yatkınlığı olan hastalarda çok nadiren vücut sıcaklığındaki aşırı artışla birlikte yaşamı tehdit eden metabolizma bozuklukları meydana gelir. Bu durum yoğun bakım tedavisi gerektirir.

Narkozdan sonra hastalar bir süre için yoğun bakım odasında gözlem altında tutulmaktadır. Olası yaralanma riskine karşı koruma amacıyla, hareket kabiliyetinin geçici olarak kısıtlanması gerekebilir. Düşme tehlikesi nedeniyle başlangıçta tek başına ayağa kalkılmamalıdır. Yatısız müdahale sonrasında yetişkin bir kişinin hastayı hastaneden alması ve ilk 24 saat veya doktorun belirlediği süre boyunca hastaya refakat etmesi gerekmektedir. 

İlaçların etkileri nedeniyle ilk 24 saat veya doktorun belirlediği süre boyunca aktif olarak trafiğe çıkılmamalı, tehlikeli faaliyetlerde bulunulmamalı, alkol tüketilmemeli ve sigara içilmemeli. İlaçlar yalnızca doktor tasfiyesi ile alınmalıdır. Solunum veya dolaşım bozuklukları, bilinç durumunda bozukluk, ağrı, ateş (38 °C’nin üzerinde), titreme, mide bulantısı, kusma, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, konuşma bozukluğu, hareket bozukluğu, kramp veya felç belirtileri meydana gelirse hemen doktor bilgilendirilmelidir.675
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: