Faili meçhul belgeseli

terstaqlareco@gmail.com | 12 Temmuz 2017 Çarşamba

TERSTAQLA RECO

ÇIQMAZ KÛÇE


İnsanın en çaresız qaldığı şey bi wahşeti anlatamamasi. En yaqınındakini alıp götüriler we bi daha oni göremisen. Doğduğun, büyüdüğün ewi yaqıp yıqilar bi daha dönemisen oralara. Yani saan ait, geçmişine ait ne warsa xatıranda qali we sen o xatıralara bi daha dönmax istemisen. Hema istisen birileri buni görsün, bu wahşilere qarşi sesıni sesıne qatsın.

Doqsanlar bêle yıllardi. Dünyanın belki de en büyük wahşeti Kurdistan'da yaşanidi hema yaşadığımız şeyleri kimse görmidi, duymidi. Buni anlatmanın bi yoli olmaliydi.

Bi gün iHD'den Mehmud heval geldi dêdi Reco heval sonunda önerıni diqqate alan birileri oldi. Dêdım xêrdır ne oldi? Dêdi sen hep diidın ya burda yaşanılanlarla ilgili bi belgesel filan çekax u dünyaya gösterax, işte o önerin qabul êdılmiş bi ekip haftaya burda. Dêdım yaw buni qabul êttırene qadar dewreye soqmadığım qanal, gitmedığım eyalet qalmadi hema neyse sonunda dünyaya duyuracağız ya o yeter. 


Saan heyran qalmiş!

Dêdi qısa film we belgesel egitimi almiş Erdem arqaaş buraya bu proje için gelecax hema xeberın olsun, Erdem arqaaş çekımleri gizli yapacax yani kimsenın xeberi olmasın walla yoqsa hem Erdem arqaaşın can güwenlıği tehlikeye girer hem de qasetlere el qoyarlar. Dêdım temam sen orasıni meraq êtme, Erdem arqaaş geldığında baan söle elimızden geleni yaparız. Dêdi zaten Erdem arqaaş dêmiş qoniya hakim olan we önerinın sahibi olan yoldaş da çekimlerde yer alırsa çoq daha etkili olur. Dêdım ma niye başqasi rol alsa olmi? Dêdi walla saan heyran qalmiş dêmiş o arqaaş bu qadar derinden hissedise her şeyi, onun tanıqlıği projede yer alırsa daha etkileyici olur. Dêdım yüzümi qapatıp çekecaxlar yoqsa hema êle? Dêdi walla orasıni bılmiyem hema yüzün açıq olsa ne olacax ki, bu wahşeti dünyaya duyurmax icin her seyi göze almaq lazım. Dêdım he heval heqlisen tabii, ma ne olacaq ki?!


Kendıme ağlamağım geldi

Bu gitti ben oturdum bêle iki üç saet kendıme fatiha filan oqudum. Heyal quriyam, belgesel gösterıme girdıxtan sonra dewlet jitem'i we qontralari pêşıme taxi u beni qehwede yaqalilar götüriler, beni filistin asqisına asilar, parmaqlarımi trafoya direkt bağlanan prize soqilar, sonra doçqayla tarilar beni. Bêle kendıme ağlamağım geldi. Dêdım kendıne gel Reco, alti üsti onlari biqaç soqaxta gezdırecaxsan, üç beş kişiyle qonuşurlar, qameraya da yüzün göstermezsen olur biter.

Belgesel için çekım yapılacaq mekanlari gözüme kestıriyem. Köyleri yaqılan, yaqınlari gözaltına alınıp qaybedılen aileleri belırliyem. Ön hazırlıx yapiyam. Her şeyi en ince detayına qadar düşünmişem. TC'nın wahşetıni tüm dünya görecax. Erdem arqaaş beni başqalarına da önerecağıni sölese diyecağım qusura baxma benım başqa işlerım war walla êdemiyem.

Qehwede bile arqaaşlarla otururken benım aqlımda hep belgesel war. Ne ewdekilere anlatmişam ne de arqaaşlarıma. Sedo diyi Reco bu ara çoq dalgınsan xêrdır? Diyem qaranlığın en zifiri olduği an şafağa en yaqın olan andır. Diyi waa? Meheme diyi bu zulüm de elbet bigün bitecax Reco, o qadar yoğunlaşma. Onlara TC'yi uluslararasi ambargonun bekledığıni analatamiyam ki. Diyem unutmayın, yarıni bekleyenler war bi de yarıni hazırlayanlar. Bunlar dêdıxlarımdan bişi anlami.


Qaybêdılen sen olacaxmişsın!

Bi gün gine ben bunlara çaxtırmadan bêle mesajlar vêrmağa çalışırken baxtım Mehmud heval qehweye girdi. Yanımıza gelmeden uzaqtan dêdi Reco heval hele baxisan. Sedo we Meheme birbirine baxtilar sonra baan baxtilar. Dêdım bi arqaaştır, sız burda durun herhalde önemli bişi war birazdan gelırem.

Benle Mehmud heval çıqtıx. Dêdi Erdem arqaaş we çekim ekibi geldiler, Erdem arqaaş senaryoyi biraz anlatti senın şaxsında bölgeyi anlatacaxmiş, yani soqax ortasında gözaltına alınan, işkence gören sonra da qaybêdılen sen olacaxmişsın. Dêdım yaw ben yapamam profesyonel oyunci bulsunlar o zaman. Dêdi Erdem arqaaş özellıxla senın rol almani istedi, bilisen çekimler filan gizlidır o yüzden rol alacax kişinın güvenılır olmasi şarttır. Dêdım peki sloğan filan atiyam? Dêdi yox yaw gariban birisisen, jitem seni gözaltına alacax mılis olmadığın anlaşılmasına ragmen jitem'in elınden kimse sağ çıqmadıği için seni de öldüriler. Dêdım ê ben mılisem. Dêdi yaw canlandıracağın kişi mılis degıl ha. Dêdım haa temam o zaman, anlattığın gibiyse tehlikesi de yoq.


Kendi kimliginden çıx Reco!

Bız bêle qonışarax yüriyıx Sur dibinde baxtım güneş gözlükli genç bi qadın geldi Mehmud hevalın elıni tutti. Benım de elımi tutti. Mehmud heval dêdi bu Reco heval. Oni işaret êtti dêdi bu da Erdem arqaaş. Dêdım Erdem arqaaş? Qadın dêdi ewet, Erdem benim. Mehmud hevale baxtım dêdım hele bi daqqa gelisen? Biraz uzaqlaştıx. Dêdım yaw bu qadındır. Dêdi ê he ma ne olacax? Dêdım bax baştan söyleyeyim öpüşmeli sahnede filan ben oynamam ha. Dêdi yaw ne alaqasi war, belgeselın qonisi jitem we faili meçhullerdır. Dêdım yaw şimdi bunun yanında gözalti işkence sahnesınde çıplax... yani bılisen ayıp olur, yani ben yapamam. Dêdi yaw Reco heval unutma bu zulmi gereki dünyaya duyurax hema sen düşmişsen çıplax qalma derdıne. Dêdım yox heval yani dêdım hane inandırıci olmasi için ma soyunmax şarttır sanki, yani anlisan êle ondan. Dêdi kendi kimliginden çıx Reco, buranın gelecağıni degıştırecax proje olarax bax, unutma sanat toplum içindir. Dêdım heqlisen.

Neyse, Erdem arqaaşa çekim yapılacax yerleri filan gösterdım. Dêdi hariqasın, bız gelmeden her şeyi hazırlamişsan, bız de elimızi çabux tutup bi an önce çekımlere başlayalım, bu aqşam senın gözaltına alınacağın sahneyi çekax, gêce işkence sahnelerini çekerız, sonra biqaç qaybedılenın ailesiyle qonuşup tanıqlıklarıni çekerız, gerisini ben İstanbul'da hallederem. Dêdım yani benım işim sabaha qadar bitecax? Dêdi he. İçimden dêdım oxx be, alti üsti iki üç yerde rolüm war onlarda da yüzümi tam göstermem zaten, sıqınti yox o zaman.

Çekim ekibıni aqşama qadar Sur'un dar soqaxlarında gezdırdıx. İşkence sahneleri için boş, xerabe olan tarihi Sur ewlerınden birini de eyarladıx. Aqşama qadar êle teknik hazırlıx we mekan eyarlamasi yaptıx. Her şey temam.


Jitem Reco'yi qaçirdiiii!!

Erdem arqaaş dêdi şimdi ben Sur'a çıqıp ordan çekim yapacağım, Reco sen ewden gelıp tam soqaxtan çıxisan ögüni bi beyaz toros kesecax, iki kişi seni zorla erabaya bındirecax. Dêdım olmaz. Dêdi niye? Dêdım burda aqşam herkes ewıne gidi, en iyisi ben ewe gitmax için soqaxa girerken arqadan gelip beni alsınlar. Dêdi ê o zaman yüzün görünmez. Dêdım bêle daha iyi, yani hem gizemli olur hem de herkes bende kendini görür. Mehmud heval dêdi Reco çoq heqli êle daha mantiqli bence de. Erdem arqaaş dêdi temam êlese. Bu qamerayi aldi, Mehmud hevalle çaxtırmadan Sur'a çıxtilar. Erdem arqaaş elıni qaldırdi yani başla. Ona arqam dönüktür ellerım cêbımde kendıme Suriçine doğri yüriyem. Tam soqaxa girecaxtim bi baxtım qarşidan da Sedo geli. Ona el işareti yaptım yani gelme. Sedo qarşidan geldiği için arqadaki qamera onun yüzüni çeki, istemiyem görünsün. Tam o esnada bi eraba frên yapti u zebellah gibi iki kişi arqadan qolıma girdiler diger elleriyle başımi öne egdiler. Beni zorla beyaz torosa bindırmeye çalışilar. Kendimi yere attım bağıriyam ki sesim Sur üstündeki qameraya gitsın. Diyem hawarrr, jitem qontra beni qaçıri. Beni yerde sürükleyerax torosa bindırdiler. Sedo'nun sesi geldi diyi Reco'yi qaçırdilarrr, jitem Reco'yi qaçirdiiii. Dêdım poxi yêdın Reco.

Gêce işkence sahnelerının çekılecaği tarihi taş ewe gittıx. Biraz gêçti Erdem arqaaş we Mehmud heval da geldiler. Erdem arqaaş dêdi hariqaydın Reco yoldaş, tek çekimde iyi iş çıqardıx, hele ki soqaxtaki o gencın bağırıp geri qaçmasi müthiş oldi. Dêdım peki ne dêdıği anlaşilidi? Dêdi yoq, çoq uzaqtıydi. Dêdım hariqa. Mehmud heval dêdi Reco o qadar iyidın ki bi ara dêdım belki gerçekten seni qaçırilar.


Ökkeş ayaqlarımdan tutti tawana asti

Neyse bi qaç saat daha gêçti. Erdem arqaaş dêdi Reco şimdi arqaaşlar gözlerın bağli bi şekilde seni buraya atacaxlar, işkence yapacaxlar hema sen her seferınde diyecaxsan ben bişi bilmiyem, kendime inşaatlarda çalışiyam. Dêdım temam hema yüzümi iyi qapatın ha, gereki hiç ışıq görmeyeyim ki rol inandirıci olsun. Dêdi sen orasıni meraq êtme. Bunlar benım gözlerımi alnımdan burnuma qadar qapattilar. Qamera yüzümü çekse de tanınmam imkansız.

Erdem erqaaş dêdi 3, 2, 1, başla. O iki zeballah beni qollarımdan tutup sürüklediler yere attilar. Diyem bıraxınnn wullaaaa, berxwedan jiyane! Biri digerine dêdi Ökkeş bu senin. Ökkeş ayaqlarımdan tutti tawana asti. Dêdım bıraxın wulaaa başım döni. Bunlar dinlemiler. Beni dögmeye başladilar. Nasıl dögiler anlatamam. İçımden dêdım walla bunlar gerçek jitem'dır, Mehmud da jitem ajanidır seni dezgeye getırdi Reco. Ökkeş diyi qonuş lan sığınaqlar, silahlar nerde? Dêdım yaw ne sığınaği ne silahlari, beni bıraxınnnn. Beni asqidan indırdiler bi sandalyeye oturttilar başladilar yumruq, toqat atmaya. Ağzım burnum qan içinde. Sesım çıxmi artıq. Sadece Mehmuuud senın qralıni.... diyebıldım. Ökkeş'ın yanindaki Ökkeş'e dêdi dur baqsana qonişti. Ökkeş dêdi söyle. Dêdim ben Hezro mılisiyem, sığınaklar we silahlar Hezro'da.


Üstüme qowayla su dökiler u dögiler…

Erdem dêdi kesiyoruzzz. Yanıma geldi dêdi yoldaş hêç bişi itiraf etmemen gerek. Dudaqlarım filan patlamiş qonışamiyam içimden diyem buyla Mehmud istiler ki qonişmayayım u baan işkence yapılmasıni zewkle izlesınler. Mehmud geldi dêdi Reco unutma bu işkenceleri gerçekten gören insanlarımiz war, onlari düşün, biraz daha dayan az qaldi zaten.

Erdem dêdi başa alıyix, hade 3, 2, 1, başla. Bu sefer üstümi soydilar. Sadece don qaldi üstümde. Üstüme qowayla su dökiler u dögiler. En son ben bayılmişam. Kendıme geldığımda şişkinlıxtan gözlerimi açamiyam. Sabaha qadar beni dögmişler. Etrafta gülüşme sesleri. Dêdım belki ölmişem u Allah da beni cennete atmiş, etraftakiler keyiften güliler. Erdem'in sesi geldi dêdi Reco yoldaş müthiştin, görecaxsın bu belgesel uluslararasi bütün festivallerden ödül alacax. Mehmud diyi TC'ye silah ambargosi kesin, yöneticiler uluslararasi mahkemelerde bile yargılanabılır. Dêdım hay ben sızin belgeselınızi de ödülünüzi de... ağzım êle şişmiş ki ne dêdığım da anlaşılmi.


Rukiye têyze geldi dêdi tılililili Reco qurtulmişşş!

Bunlar beni bızım ewın ögüne bıraxti u gittiler. Qomşilar beni buldi. Qaburgalarıma, bacaqlarıma êle wurmişlar ki qımıldayamiyem. Qomşimız Rukiye têyze geldi dêdi tılililili Reco qurtulmişşş. Herkes başıma toplandi. Dêdım beni ewe götürün xêrınize. Rukiye teyze dêdi ewde kimse yox ki. Dêdım nêrdeler? Dêdi anan iHD'ye qaraqollara gitti seni ari, baban da diyi ben gideyim Reco'nın kemiklerini bulayım.

Rukiye teyzenın oxli Çizo'ya dêdım git Meheme we Sedo'yi bul bize gelsınler. Çizo qoşarak gitti. Qomşilar beni ewe götürdiler, somyanın üstüne uzandım.


Allahan qaç qontrayi öldürüp qurtuldun?

Biraz gêçti baxtım dışardan hawarrr Recoooo sesleri. Anam mehleyi inleti. İceri girer girmez baan bi sarıldi sağlam qalan qaburgalarımi da o qırdi. Dêdi hele bax oxlımi ne hale soqmişlar. Çoq gêçmeden Sedo ile Meheme de geldiler. Ağlayarax baan sarıldilar. Sedo dêdi Reco sen jitemın elınden sax qurtulan ilk kişisen. Meheme dêdi Allahan qaç qontrayi öldürüp qurtuldun? Onlara belgeselden bahsedemiyem de. Dêdım baan işkence yapmaxtan yorıldilar u uyudilar ben de o fırsattan qaçtım. Sedo dêdi sen hêç meraq êtme, ben iHD'ye, basına her seyi anlattım, artıq dünya seni tani Reco, qahramansan sen. Dêdım nasıl yani wula? Meheme dêdi walla bütün ğezte we ajanslara gittıx, Sedo nasıl gözaltına alındığıni, seni gözaltına alırken bi qontra ekip de Surların üstünde sizi qameraya çekimiş onlari filan her şeyi anlatti. İçimden dêdım şimdi gerçekten ölecaxsan Reco. Sedo elıni qelbıme qoydi dêdi taqip altındayken baan el işareti yaparax gelme dêdın ya, o anda bile beni qurtarma çabani ölene qadar unutmayacağım Reco. Ona sen de beni öldürtmax için elınden geleni yapisan diyemedım.


Jitem her yerde çekim ekibini ari!

O gün diger günün sabahına qadar uyumişam. Yataxtan qalxamiyam. Babam anama diyi bu kesin itirafçi filan oldi oni bıraxtilar yoqsa jitem'ın elınden kim sax qurtulmiş ki Reco qurtulsun. Anam diyi oxlım adıni bile sölememiş qontralar ona işkence yapmaxtan yorulup uyuyunca oxlım da qaçmiş. Bunlar bêle münaqaşe êderken baxtım Mehmud heval geldi. Odada yalnız qaldıx. Dêdi Reco saan köti bi xeberım war. Dêdım ne oldi? Dêdi birileri bızım çekımlerımızi basına söylemiş, jitem her yerde çekim ekibini ari, Erdem arqaaş mecbur bütün qayitlari imha êtti u şehirden ayrılmaq zorunda qaldi. Dêdım neee, qayitlar imha êdıldi? Dêdi he walla hepımızin can güvenlıği için buni yapmax zorundaydi arqaaş hema senin ismini ğezteye vêrmişler bence sen ortalıxta görünme. Bu wedalaşti gitti.

Anama dêdım beni çabuq Hezro'ya götürün yoqsa bu sefer gerçek jitem beni infaz êdecax.

İlhami ERDOĞAN1686
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: