Legal alan qadrosi

terstaqlareco@gmail.com | 17 Mayıs 2017 Çarşamba

TERSTAQLA RECO

ÇIQMAZ KÛÇE


Tutuqlanma furyasının doruqta oldıği, mehkeme salonlarında siyasi sawunmaların yapıldıği dönem.

Hal bêle olunca legal partide görev alacax qadro bulmax gittıxça zorlaşidi. Parti qapısıni açacax birini bulan il yönetımının hawasından gêçılmidi

Bigün kendıme yolda yüridım Cabbar Leygara heval beni gördi dêdi Reco ne yapisan? Dêdım eyalet çalışmalari, yeni qatılımlar filan işte bıldığın şeyler. Dêdi Reco bu ara basqilar çoq artti, topli tutuqlanmalar yaşandi gênçlıxte, kimse qorxidan görev de almi, qadro açıği war. Dêdım başqan bilisen ben farqli alan qadrisiyam, ma kendınıze yeni qadro yetıştırın. Dêdi bulsax xızlandırılmiş eğitımle yetıştırırız hema yoq, senden bu qonida destek bekliyıx.

Biraz düşündüm sonra dêdım baqarız. Dêdi Reco saan güvenımız sonsızdır, serkeftın

Cewremde legal alan qadrosi olabılecax kimse de yoq. Legal qadrosi nasıl olur oni da bılmiyem zaten.

Qehweye gittım baxtım Meheme ile Sedo tawla oynilar. Oturdum yanlarına. Onlara baxiyam ecaba bunlardan legal qadro çıxar mi diye, kişilıx çözümlemesi yapiyam. Sedo baan aşıri bağlidır. Êle bağli ki o legal alana girse ben girmesem ordan qaçar. O olmaz. Mehemeye baxtım. Meheme içe qapanıxtır, fazla qonışmi hema çoq serttır. Birinın en ufaq bi yanlışıni görse diyi bunun haqqi infazdır. Legal alanda insan bıraxmaz bu. O da olmaz.

Dêdım arqaaşlar, Cebbar Leygara başqan diyi genclıx qadrolari hepsi tutuqlanmiş, çalışmalar için yeni qadro bulmamız lazım. Sedo dêdi Cebbar başqan hanê o ki qafasi büyüktür? Dêdım wula ma hepsi aqıldır. Meheme dêdi he yaw o çoq bilgilidır ha, keşke bızım de qafamız büyük olaydi. Dêdım mewzuya gelax, tanıdığınız hewesli,  güvenilır genç yox, onlari partiye yönlendırax.

Bunlar biraz durdilar. Sedo dêdi Reco yanlış anlama hema sanki eyalet yerıne legal alan milisi olmişsan, senden beklemezdım. Meheme dêdi gerillanin zaferine olan inancıni yitirmişsense açıxca qonış biz de ona göre tawrımızi qoyax. Dêdım ne elaqasi war wula, ben sawasçi adaylarıni heyatta oraya göndermem, hem ma legal parti de bizım degıl? Dêdiler yani legalın de yüküni üstüne almağa qaxsan zorlanmalar yaşanabılır. Dêdım size de haq vêriyem hema zorlansam da gereki legale de yardımci olax, yoqsa düşman orayi etkisizleştırır

Ücümüz de bi süre sessiz qaldıx. Başımızi ellerımızın arasına alıyıx, her iki dirsegımizi masaya qoyup çenemizi awucumuza dayiyıx. Qaşo düşüniyıx. Ben o esnada Hezro'yi düşünidım, onların aqlında ne gêçidi bilmiyem.

Meheme dêdi aslında bi genç war, yani gelişmeye açıx biridır. Dêdım wula niye dêmisen saetlerdır? Dêdi yani bilmiyem sence de uygun olursa... Dêdım bence uygundur, kimdır? Dêdi bızım alt qata taşınan bi ögrenci war, burali degıl. Dêdım eger ögrenciyse we ailesi de burda degılse tam aradığımız qadro budur. Sedo dêdi hadê gidax oni eğitax. Dêdim dur wula acele êtme hele önce bi tanışax, güvenıni qazanax, sonra eğitıme alırız. Meheme'ye döndüm dêdım qaybedecax zamanımız yox git oni Keçiburcuna getır tanışax

Meheme bızden ayrıldi benle Sedo Keçiburcuna doğri yürümeye başladıq. Sedo dêdi Reco baqtıx eger pratigi güçliyse bence alana gönderax. Dêdim baqarız, benım de qafamda o gêçi zaten. Biraz daha yürüdıx Sedo dêdi hema bence önce legal alan için eğitax, 3 ay orda qalsın sonra eyalete gönderax bêlece bir kişiyle iki alana da qadro temin êtmiş oluruz. Dêdım Sedo xêrdır yaw, pırpar yêdın ne yaptın, qafan zıbıl gibi çalışi. Dêdi eybedisen Reco senden qaptıx bişiler

Keçiburcuna gittıx. Acayip hêcan war ikimızde de, ne de olsa legal alana qadro qazandıracağız. Çoq geçmeden baxtıx Meheme we yanında biri uzaqtan göründi. Dêdım Sedo qonışirken diqqatli olax fazla radiqal qonışmiyax qorxmasın. Dêdi eyni fikirdeyem

Yanımıza geldiler. Baxtım masmawi gözli bi genç. İçimden dêdım walla bu kesin enternasyonalisttır, ben buni en iyisi alana göndereyım. Elımi uzattım dêdım merhaba yoldaş. Dêdi merhaba heval. Sedoyla de toqalaştilar. Meheme bızi tanıştırdi. Oni işaret êtti dêdi bu da Faysal Sarıyıldız arqaaş, Şırnaklidır.

Dêdım Şırnak? Dêdi he. Sedo dêdi bildığımız Şırnak? Meheme dêdi he. Dêdim heval sen aslen nêrelisen? Dêdi Şırnak. Dêdım anan, baban? Dêdi Şırnak. Ne diiyemse Şırnak diyi. İçımden dêdım en iyisi buni mehle qomisyonına soqayım, il gençlıği bu belengaza ağır gelır.

Neyse, üçümüz buni araya aldıx çapraz propaganda yapiyıx. Dêdım ne iş yapisan? Dêdi Meslek Yüksekokulunda oquyam. Sedo dêdi meslek sahibi olmak iyidır, walla helal olsun.

Dêdım baban ne iş yapi, ailenın mücadeleye baqışi nasıl? Dêdi babam petrolcidır, bız ailece partiye bağliyız. Elımi omzuna attım dêdım hevalê Faysal Sarıyıldız sende mücadelenın Kızılyıldızi olacaq potansiyeli göriyem, Botan gençlığıne yaqışır pratik bekliyıx senden.

Mücadele deyince Faysal heval hemen Kürtçeye gêçış yapti. Dêdi "ji bo serfirazî u serxwebuna gel çı pêwıst be, erka ku bıkeve ser mılê mın ezê bı dılxweşî pêk bînım". Üçümüz birbirimize baxtık. Sedo dêdi "ez te anlamîş dıkım hewal". Halbuki üçümüz de hêç bişi anlamadıx. Dêdım heval Botan Kürtçesine hakimsin, qutlaram seni hema bız bilerax Kürtçe qonuşmiyıx, bazen sadece eyalette qullanılan kelimeleri qullandığımızdan, ağız alışqanlıği bilisen, deşifre olma tehlikesi meydana geli, ondan yani. Dêdi anliyam heval.

Biraz surlarda dolaştıx, memleket meseleleri fılan bêvan buni götürüp ewın oraya bıraqtıx.

Dönerken arqaaşlara dêdım quranıma buni iyi yetıştırsax hem legal hem de illegal alan pêşımızde qoşacax. Sedo dêdi yaw Reco nasıl hemen anladın Botan Kürtçesi qonıştığıni, helâl olsun. Meheme dêdi walla ben sadece girişteki "ji bo"yi anladım. Dêdım olır mi yaw sonda da "bînım" dêdi ya. Meheme dêdi diqqatımdan qaçmiş orasi.

Dêdım arqaaşlar bunun gözünde gereki oquluni kötüliyax ki soğusun, sonra partide 3 ay teorisini we kitle iletışımıni gelıştırsın sonrasıni Apê Musa'daki arqaaşlar halleder zaten.

Bunlar acayip sewındiler. Dêdım buna biraz da ortamımızın illegal yapısıni gösterax ki içınde hep illegallıx özlemi olsın. Dêdiler temam

Faysal hevalle ilgileniyıx. Sur içınde oni gezdıriyıx. Mesela bi soqağa girecağız Sedo önden xızli adımlarla gidi sonra geri geli diyi soqax temız. Meheme arqadan bızi taqıp êdi filan. Bêlece Faysal heval da illegal hawasına giridi hemen. Bi keresınde hawaya baxti dêdi heliqopter war, bina diwarına yanaşax u balqon altlarında yüriyax bence. Dêdım walla sen bu işi çabux qawrisan heval.

Bi kebapçiya weya tatliciya gidecağımız zaman diyem heval sen anlarsan o işten, bu qaçax mazot işinde iyi para war? Diyi İran mazoti degıl hema Iraq mazotında iyi para war. Her seferınde petrol bağlantıli sohbet açiyam o da qehwede, cigercide, kadayifçidaki tüm hesaplari ödi sağolsun. Maxsus diyiyıx heval yaw eybedisen bu sefer bız ödiyax. Diyi olır mi yaw, sızdeki parayi parti sıze çalışmalar için vêrmiş, bendekini babam gönderi. Duygulani bi de.

Ewıne gidiyıx. Ewini adeta örgüt ewi yapmişız. Hergün Koma Berxwedan dinliyıx. En illegal sohbetler. Mesela, Sedo diyi Cemal heval hâlâ Botan eyalet qomtanidır? Ben diyem yox şu anda önderlıx sahasındadır. Meheme diyi Zagros-Behdinan sahası bu aralar sessizdır. Diyem malum ağır qış qoşullari war, mayistan sonra atılım olacax. Faysal heval heyran heyran bızi dinli. O ne zaman oquldan bahsêtse diyiyıx yanlış anlama hema oquduğun bölüm saan göre degıl, dewrımci mücadeleye xızmet êtmeyen herşey boştır. Tıp, Hukuk, mühendislıx oqusaydın çoq faydali olacaxtın.

Êle yapiyıx ki oquldan iyice soğusun u kendıni hepten çalışmalara vêrsın

Bi keresınde dêdi keşke mücadeleye daha aqtif qatılma imkanım olsa, axx bi qanal olsa axxx. Dêdım Faysal heval sen şimdi bol bol kitap oqu, taqıldığın bişi olursa bıze sor, aqlına başqa yerleri şimdi getırme, zamani geldığında görecaxsan açıx qanallari saan açacax kişiler yani başındaymiş. Dêdi keşkeee. Dêdi o zaman partiye gideyım bari orda görev alayım. Dêdım saqın ha, herşeyin bi zamani war. Dêdi madem êle istisen temam o zaman.

İçimden diyem bu benden xebersız partiye gitse daha yoğunlaşmasıni tamamlayamadan Cebbar başqan oni hemen gençlıx qadrosına alır, faydali olmaz

***

Bi ay gêçti aradan parti binasına gittım. Cebbar başqan dêdi Reco bi gelışme war mi? Dêdım başqan Botanli bi arqaaş war, şu anda yoğunlaşma sürecınde, en qısa zamanda mücadelede aqtif görev alacaq. Dêdi Reco gözün seweyim illegal bağlantılarıni quruma yerleştırme. Dêdım yaw heval sen rahat ol. Dêdi temam êlese bekliyem

Ordan qaxtım mehleye döndüm. Meheme beni gördi dêdi hadê kütüpxaneye gidiyıx. Dêdım niye? Dêdi Sedoyla Faysal oraya gitmiş. Kütüpxaneye gittıx baxtım Sedonın önünde tuğla büyüklügünde bi kitap. Qapağına baxtım Borçlar Hukuku yazi. Dêdım bu nedır? Dêdi walla baxtım en qalın kitap buydi ben de Faysali etkilemax için buni aldım.

Ötedeki masada oturan Faysalın da önünde kitaplar wardi. Gittım yanına dêdım ne yapisan? Dêdi Fizikte eğik atışlara çalışiyam. Dêdım çoq iyi heval, sendeki bu qararlılığa heyranam.

Biqaç gün aradan gêçti. Meheme geldi dêdi Reco senle bişi qonışmam lazım, sanırım Faysal çıqış hazırlıği yapi. Dêdım nasıl yani? Dêdi gêçen kütüpxanede eğik atışlari çalışidi ya... Dêdım êê? Dêdi bugün de ewıne gittım baxtım elınde Kimya kitabi war deftere de C7H5N3O6 diye bi şifre yazmiş, ne oldiğıni sordum baan dêdi TriNitroToluen yani TNT.

Dêdım Meheme bu arqaaşi uzun süre legalde görevlendıremeyız, partide deney filan yapar quranıma binayi uçurur. Dêdi nyapax? Dêdım zaten az qaldi oqullar tatil olduğunda buni parti gençligi qadrosi yaparız sonbaharda oqullar açıldığında qatılım yapar artıq

***

Oqullar tatil oldi. Ben Sedo, Meheme hêcanla Faysal arqaaşın ewıne gittıx. Onu alıp partiye götürecağız. Hêcanlıyız. Qapiyi çaldıx açan olmadi. Saği soli aradıx, yoq! Faysal heval ortadan qayboldi. Meheme dêdi ben saan dêmedım çıqış yapar bu. Sedo dêdi son dönemde çoq xızli gelişti, belliydi. Dêdım walla êle görüni hema keşke baan dêseydi, risksız qanaldan oni ulaştırırdım

Faysal heval ortadan qaybolduxtan sonra Cebbar başqanla qarşılaşmamak için partinın yanından bile gêçmiyem

Yazın sonlarına doğri bigün Sedoyla qehwedeyem Meheme qoşaraq yanımıza geldi. Dêdi gereki Diyarbaqıri terkêdax. Dêdıx ne oldi? Dêdi Faysal gelmiş. Şoqa girdıx. Sedo dêdi qaçmiş? Meheme dêdi bilmiyem pencereden ewıne baqtım oni görünce qorxidan qaçtım dedım size xeber vêreyım. Dêdım durun panik yapmayın anlarız şimdi. 3 farqli soqaxtan Faysalın ewıne gittıx. Etraf sakindi. Qapiyi çaldıx hemen açti. Bızi görür görmez bize sarıldi. Bız şoqtayız tabii. Baxtım ewi toplamiş. Dêdım xêrdır, nerelerdeydın, nereye gidisen?

Dêdi arqaaşlar sizın dêdığınızi yaptım, xalqıma faydali olmaq için oquduğum bölümü bıraxtım, yeniden üniverste sınawına girdım, sınawdan sonra da Şırnak'a ailemın yanına gittım. Dêdım ne sinawi yaw?

Dêdi sız de hazırlanmama şahit oldunuz ya, sızın dêdıxlarınıze uydum ewde, kütüpxanede her yerde çalıştım u Harran makine mühendisliğıni qazandım, artıq mücadeleye faydali olacaq bölümde oquyacağım. Üçümüz birbirimize baqtıx. Diyecax bişi yox. Mecbur oni tebrik êttıx. Eşyalarıni yüklemesıne yardımci olup oni uğurladıq

Moralımız bozuq. Bız qadromızi legale hazırlayalım derken hem legalden hem de illegalden mahrum qaldıx

Aradan 3 ay gêçti. Bigün dalmişıx yanlışlıqla parti binasının önünden gêçerken Cebbar başqan bizi gördi. Dêdi yaw Reco nêrdesen, ne oldi Botanli arqaaşa? Dêdım arqaaş... Sedo baxti zordayam hemen dewreye girdi dêdi o arqaaş Diyarbaqırdan çıqış yapti. Dêdi yaw buni yapacağıni tahmin êtmiştım, keşke Urfa'daki arqaaşlardan destek isteseydım. Meheme dêdi niye Urfa? Dêdi yaw orda Faysal adında bi genc war felaket bi qadro, hem parti genclığınde hem üniverste gençlığınde hem de ğeztede görev ali. Dêdım Faysal? Dêdi he yaw, kesin oni anaqarargah yetıştırmiş yoqsa bêle bi qadroyi buralarda kimse yetiştiremez. Bizle wedalaşti. Giderken dêdi axx axxx burda Faysal gibi biri olacaxti...

Üçümüz sewinçten hawaya uctuq. Ondan sonra üniverste gençlığıni bu stratejiyle yaqlaştix. Zaman olsaydi size Selahattin Demirtaş'i nasıl qadro yaptığımızi süreci anlatirdim hema yoq.Karikatür: İlhami ERDOĞAN1410
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: