Seçimlere 3 hafta kala

ozlemgalip@hotmail.co.uk | 15 Mayıs 2017 Pazartesi

DR. ÖZLEM BELÇİM GALİP

İngiltere Gündemi

Genel seçimler 8 Haziran’da ve 3 hafta sonra sonucun ne olacağı merakla bekleniyor. Başbakan Theresa May, İşçi Partisinin zayıflığından faydalanıp partinin mecliste gücünü artırıp AB’den çıkış sürecinde eline daha büyük koz geçebilmesi  için bu erken seçime karar vermişti. Ancak İşçi Partisi lider Jeremy Corbny’de başarılı seçim kampanyası yürütüyor ve bir hafta öncesine kadar aradaki farkları yüzde 19 iken bu fark bu hafta yüzde 15’e düşürmeyi başardı. 

Corbyn seçim kampanyalarında Brexit’i öne çıkarmaktansa ülkenin çoğunluğunu ilgilendiren diğer eksiklikleri ya da yanlışlıkları düzeltmeye yönelik vaatlerde bulunuyor. Örneğin vergilerin artırılarak sağlık servisinin giderilmesi gibi. Çünkü yine kamuoyu yoklamalarında halkın yüzde 49’u sağlık sisteminin iyileştirilmesi için daha fazla vergi ödemeyi kabul ediyor. Corbyn aynı şekilde, yıllık 80 binden fazla kazananların daha vergi ödemesinin gerektiğini savunmasının yanı sıra üniversite harçların tamamen kaldırılması gibi vaatlerde bulunuyor ki bu seçmenleri cezbetmiyor değil. Tahminlere göre İşçi Partisinin tahmini oy oranı yüzde 32 dolaylarında ki önceki lider Ed Miliband istifa ettiğinde bu oran yüzde 30’du. Yani Corbyn partisine desteği artırdığını iddia edip Muhafazakarlar tekrar iktidar olduğunda beklenilenin tersine istifa etmeyi ret edebilir. 

Muhafazakarların tek başına iktidar olamama ihtimali bile oluşabilir, çünkü ana muhalefet parti İşçi Partisinin yanı sıra diğer küçük partiler de atağa geçmiş durumda. Çoğulcu ses için Muhafazakarların tek başına iktidar olmaması lazım. Muhafazakarların aldığı milyonluk bağışlarla zengin beyaz İngilizlerin siyasi ajandaları, parti programını doğrudan etkiyebiliyor. Tek başına İşçi Partisinin Muhafazakarları geçemeyeceği ortada. En ideali İşçi Partisi’nin Liberal Demokratlar ve Yeşiller partisi ile anlaşmasının olması. Yani stratejik bir oylamaya gidilebilir ve bu üç parti güçlü olduğu bölgelerde tek bir aday gösterebilirler. 

Birleşik Krallık’ta 60 bin seçmenin bulunduğu toplam 650 seçim bölgesi yer alıyor. Herhangi bir bölgede yapılan seçimi birinci sırada bitiren aday, oy oranı ne olursa olsun, milletvekili seçiliyor. Yani bir parti ülke genelinde oyların yüzde 25’ini alsa bile Parlamentoda sadece çok az sayıda milletvekili sayısına sahip olabilir. Bu sistem en çok küçük partilere yaradığı gibi partinin bölgede aday gösterilen kişinin kim olduğu bir bakıma çok önemli olabiliyor. Seçmen partiden ziyade kişiye göre oyunu kullanabilir. Bu üç partinin kendi aralarında anlaşmaları durumunda bile Muhafazakarlar yüzde 10 daha önde görülüyorken bu da sadece 64 daha fazla koltuğa sahip olması anlamına geliyor. Ama olsun. Muhafazakarların çoğunluğunu azaltmak bile Britanya’nın geleceği için önemli. 

Yine de May’in Britanya için daha iyi bir lider olduğuna dair sonuçlar çıkıyor. Kamuoyu yoklamalarında yüzde 47 May’in ülkeyi daha yöneteceği sonucu çıkarken Jorbyn için destek yüzde 23 dolaylarında. Bunun May’in iyi bir lider olmasından kaynaklı değil Jorbyn’in sol görüşlerinin ülkenin kapitalist liberal değerlerine ters düşmesinden dolayı. Jorbyn’in Başbakan olması için Britanya’da devrim olması gerekir. 849
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: