Her şey denendi ama Hayır durdurulamadı

oezserikali@bluewin.ch | 11 Nisan 2017 Salı

ALİ ÖZŞERİK

İsviçre Gündemi


İsviçre’de referandum için oy verme süresi Pazar günü sona erdi. Acaba nasıl bir seçim yaşadık, dikkat çeken şeyler var mıydı, usulsüzlük, manipülasyon vb. Doğal olarak sandıklarda görev yapan partililerle görüştük. Görevlilerin aktardıklarını sizlerle paylaşacağız.

Önce YSK’nın verdiği İsviçre’deki seçmen sayısının gerçeği yansıtmadığını belirtelim. Ülkede yaşayan Türk-Kürtlerin oranı en iyi tahminlere göre 100 bin civarında. YSK ise İsviçre’deki seçmen sayısını yaklaşık 95 bin olarak açıklıyor. Konsolosluk yetkilileri de bu sayının gerçeği yansıtmadığını kabul ediyor ve YSK kayıtlarının 30-40 yıldır yenilenmediğini, belirtiyorlar. Anlayacağınız teknolojinin bu denli geliştiği bir dünyada ölen, göçen, İsviçre’yi terkeden herkes hala YSK kayıtlarında seçmen gibi gösteriliyor. 

YSK’nın verdiği seçmen sayısı üzerinden yapılacak bir İsviçre değerlendirmesi herkesi yanıltacağı için bunun bilinmesinde yarar var diye düşünüyoruz. İsviçre’deki seçmen sayısının 60-70 bin arasında olduğu kabul edilerek değerlendirme yapılmalıdır.

Şimdi gelelim sandık görevlilerinin dikkat çektiği konulara.

* Seçmen kayıt masalarında HDP’liler görev almıyor. Bazı bölgelerde CHP’li görevli de yok, var olanlar da ilgili değil. Seçmenin oy kullanıp kullanmayacağına burada karar veriliyor. Bu masaya hakim olamadığımız için neler döndüğünü bilemiyoruz.

* İsviçre’ye dışarıdan AKP ve MHP’li 10 bine yakın seçmen getirildi. (Almanya, Avusturya ve Fransa’dan) otobüslerle ve örgütlü gelen bu seçmenlerin bazılarının başında Diyanet görevlileri bulunuyordu. Bunların geldikleri ülkelerde de oy kullanıp kullanmadıkları bilinmiyor. Seçmen kayıt masaları da devlet görevlilerinin elinde olduğu için bunun mümkün olabildiği anlaşılıyor.

* Seçim boyunca zaman zaman HDP görevlilerine ve basın mensuplarına zorluk çıkarıldı.

* Genelde sorun çıkarılan seçmenler "Hayır"cılar oldu. Aynı sorunu olup oy kullanabilen onlarca "evet"ci olması düşündürücü.

* Buraya almayıp daha önce haberlerimize yansıttığımız onlarca sorun arasında seçimler tamamlandı. Şimdi daha önemli bir konuya değinelim. Bu vb. sorunlar yaşanan yerlerde Türk elçi ve konsoloslukların görevlileri çağırıp "pazar akşamı bütün temsilcilerle yan yana gelip, seçimlerin demokrasi içinde, özgürce yapıldığını ortak bir açıklama ile deklare edelim" demesi büyük bir tuzaktır. Bu olası hile ve manipülasyonları önceden onaylatmak anlamına gelecektir.

* Pazar günü sonuçlanan referandum oylamasında Zürich 31.441, Cenevre 9.649, Bern 10.206 toplamda 51.296 oy kullanıldı. 1 Kasım seçimlerinde sandığa gidenlerin sayısı 40.602 idi. Yani 10.694 seçmen fazladan oy kullanmış. Bu artışın önemli bir kısmını AKP’nin yurtdışında otobüslerle taşıdığı seçmen olduğu düşünülse de, İsviçre seçmeni yine de sandığa geçen yıl dan fazla ilgi göstermiş.

* Bu anlamda Hayır cephesinin büyük bir çaba ve emek harcadığı anlaşılmaktadır. Bu başarıdan dolayı kutlamak gerekir. AKP’nin İsviçreli olmayan seçmenle prestij kazanmak istediği İsviçre’de istediği üstünlüğü yakalayamayacağı ortaya da çıkmış oldu.

* Kısaca İsviçre "Hayır“ cephesi bir kez daha rüştünü ispatladı.1295
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: