Diktatöre geçit yok

oezserikali@bluewin.ch | 10 Ocak 2017 Salı

ALİ ÖZŞERİK

İsviçre Gündemi


Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs görüşmeleri nedeniyle 12 Ocak’ta Cenevre'ye geliyor olması, İsviçreli, Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimcileri harekete geçirdi. Başta HDK-İsviçre olmak üzere birçok sivil, siyasi örgüt ve dernek Erdoğan'ın Cenevre'ye alınmaması, alınması durumunda ise protesto edilmesi için çağrılarda bulunuyor. 

"Diktatörsün, Hırsızsın, Katilsin" sloganıyla yapılan eylem çağrıları nedeniyle, büyük bir kitlenin Cenevre'ye akması bekleniyor. HDK İsviçre ve İsviçreli örgütlerin protestoya büyük bir önem vermesi dikkat çekiyor.


Göçmen kotası geri çekildi

İsviçre referandumla onayladığı "Göçmenlere kota uygulanması" kararından vaz geçtiğini açıkladı. Mülteci sorununun giderek arttığı bir dönemde karardan geri adım atılması, sağ partileri kızdırmış gözüküyor. Kota uygulanması Avrupa Birliği vatandaşlarını da kapsamış ve özellikle Almanya, İtalya ve Fransa tarafından kızgınlıkla karşılanmaştı. İsviçre'nin referanduma rağmen kararından vazgeçmesi AB ile yapılan anlaşmalara bağlanıyor. 

Kararın alındığı dönemde AB ile İsviçre arasındaki ilişkiler gerilime de neden olmuştu. Nitekim İsviçre'nin kararı sonrası Avrupa Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas'un konuya ilişkin “Avrupa Birliği vatandaşlarının serbest dolaşımına yönelik kotaların uygulanmaması ve istihdama erişimin kısıtlanmaması oldukça olumlu bir durum. 

Zira AB ile İsviçre arasındaki anlaşmalarda böyle bir kararın alınması taslaklara da aykırıydı" diyerek, kararın anlaşmalar gereği geri çekildiğini açıkça hissettirdi.


İsviçreliler 10 milyar Frank’ı sınırlarda harcadı

İsviçre sınırda yapılan alışverişleri tartışıyor. İsviçre Frank’ının değer kazanmasıyla, önemli bir kesimin Almanya-Fransa sınır kasaba ve kentlerinde 10 milyar Frank’lık alışveriş yaptığının açıklanması büyük tartışmalara neden oluyor. 

2016 yılında bir önceki yıla oranla sınırda alışverişlerin yüzde 8 oranında artması, konunun giderek büyük bir soruna dönüşeceğinin sinyallerini veriyor. 

İsviçre Frank’ının değer kazanmasıyla sınırda hem ucuz alışveriş yapmayı hem de alışverişlerde KDV olarak yüzde 19 gibi bir oranı geri alınabilmesinin cazibesi İsviçre ekonomisine pahalıya patlayacak gibi görünüyor.

İsviçre'nin önümüzdeki günlerde nasıl önlemler alacağı da hayli merak ediliyor. 


Eva Herzog hedefte

Basel'in SP'li Finans Bakanı Eva Herzog hem partisinin hem de ona oy veren seçmenlerinin hedefinde. Herzog SVP, CVP, FDP gibi sağ partiler tarafından desteklenen "yatırımcılardan daha az vergi alınması" önerisine destek sunmasıyla dikkat çekiyor. Sosyal Demokrat Parti (SP)'nin karşı olduğu düzenlemeye, sağ partilerin söylemlerine benzer açıklamalarla destek veren Herzog'a karşı partisinin nasıl bir tutum alacağı merak ediliyor. 

12 Şubat 2017’de "die Unternehmenssteuerreform III“ adıyla referanduma sunulacak öneriyi bütün sağ partiler desteklerken, sol partiler karşı çıkıyor. Birçok sol ve demokrat çevre Herzog'un SP'den atılması için şimdiden kampanya başlatmış durumda. 
1010
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: