Theresa mı? Maybe

ozlemgalip@hotmail.co.uk | 09 Ocak 2017 Pazartesi

DR. ÖZLEM BELÇİM GALİP

İngiltere Gündemi


Theresa May’in sosyal adalet ruhundan mahrum olup işçi sınıfına yönelmediği yönünde ciddi eleştiriler var. Başbakanlık koltuğuna oturduğundan beri kendisine yönelik ciddi eleştiriler her geçen gün artıyor. Soyadı olan May yerine "Maybe/belki"  lakapları dilden dile dolaşmaya başladı. Bu eleştirilere yeni yıl akşamı yaptığı resmi konuşmasının cevap olabileceğini düşündü ancak yanlış düşündü. Bu hafta eleştiriler daha bir arttı. Bu yüzden de bu pazartesi canlı yayında bir konuşma yapıp partisinin sadece orta sınıfı değil her kesimi temsil ettiğine dair İngiliz kamuoyunu ikna etmeye çalışacak. Kamuoyu hükümete karşı hiç olmadığı karşı güvensiz halbuki. 

AB ile Brexit görüşmelerini yürüten Sir Ivan Rogers’ın geçen hafta istifa etmesi bu güvensizliği en üst seviyelere taşıdı. Rogers, güvenilir ve sözünün eri bir siyasetçiydi. Muhafazakar Partisi’nin yani hükümet partisinin AB’den çıkışı için bir programın olmadığını ve çok karışık bir politika yürüttüğü gerekçesiyle istifa etmesi, May’e hâlihazırda güvensiz olan zihinleri iyice bir karıştırdı. Rogers, Britanya’nın AB’den ilişkileri koruyarak çıkması için değil iki senenin on senenin bir gereksinim olduğunu söylemesi büyük bir endişe yarattı.  

Hükümet tarafı elbette ki Rogers’ın suçlamalarını reddediyor ve ne yaptıklarını bildiklerini söyleyip duruyor. Theresa May tabiri caizse tribüne oynuyor aslında. Ne kadar büyük bir ekonomi çıkmazına girerse girsin ülkeyi göçmenlerden uzak tutmanın belirli bir iktidar gücünü korumaya yeteceğini biliyor. Bu yüzden Avrupalıları Britanya’dan uzak tutmak adına ortak pazardan vazgeçebileceğinin sinyallerini veriyor. AB liderleri ise ortak pazar için serbest dolaşım hakkının kırmızı çizgileri olduğunu yineleyip duruyorlar. E demek ki May, ortak pazardan çoktan vazgeçmiş durumda. Ortak pazarda kalarak düşük tarifelerle ithalat-ihracat yapacağına başka modellerle dış ticareti yürütebileceğine inanıyor. Bu yüzden de kendine Kanada örneğini model alıyor. Aslında Kanada gibi AB ülkeleri ile ekonomik sisteme sahip olması senelerini alacak. Her şey bir yana Kanada nere İngiltere nere. İngiltere Avrupa’da. Kanada değil. Ekonomik ilişkiler de Avrupa’ya Kanada kadar yakın ama Avrupalıların İngiltere’de yaşayıp çalışmasında Avrupa’ya Kanada kadar uzak olmak istiyor. 

Her şey bir yana gözler May’in Brexit beceriksizliğine odaklanmışken hükümetin 2010’dan beri sırf bütçe açığını kapatacağım diye yaptığı kesintilerden ötürü ulusal sağlık servisini çökertişini görmezden gelmemek gerekir. 

Kızıl Haç bu hafta ‘insani kriz’ uyarısında bulundu. Kış şartlarının zorluğundan dolayı sağlık servisi krizi iyice bir kendini göstermeye başladı. Sadece Aralık ayında büyük bir hastanenin acil servisinin kapıları yoğunluktan dolayı 140 kere kapandı. Aynı hastanenin koridorlarında ihmalkarlıktan dolayı iki hasta sedye üzerinde hayatını kaybetti. May, bu Pazartesi yapacağı afili konuşmasının bu ölümlerin üstünü kapatmaya yeteceğini düşünüyor ama yanılıyor. Ok yaydan fırladı bir kere. 925
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: