Gür sesli devrimcinin ardından

17 Kasım 2016 Perşembe

ASYA TEKİN

Dün oğlun Ferhat aradı, sanki seni, Asya’yı, Cizre’yi, kalkan Şırnak yasağını bana hatırlatmak ister gibiydi. Bazen Asya’nın kızı da arıyor. Beni Cizreli yapan hayatımın en önemli kahramanlarını hatırlatmak istiyorlardı. Bir an bile aklımdan, yüreğimden çıkmadınız. Nasıl unutabilirim ki özgürlüğü gür sesiyle haykıranların sesini.

Sesiniz kulaklarımda... Zamanın ruhunu yakalayan halk liderleri, gülümsüyorsunuz. Mehmet Tunç, hani sohbetlerimizde ‘burada bir halk var, o da benim’ diyordun ya... Espiri konumuz olmuştu, kahkahalarımız Cudi’nin, Gabar’ın eteklerinde yankılanıyordu. O kahkahalar hafızamda hala çok canlı. Senden sonra söylediğin herşey oldu. "Mir Bedirxan askerleri, Osmanlılar tarafından öldürülmesin diye Osmanlıya teslim oldu. Şimdi bize de ‘teslim olun’ diyorlar. Ama biz teslim olmayacağız, benim şahsımda da olsa teslim alamayacaklar Cizre’yi" diyordun. Senden sonra hiçbir Kürdü teslim alamadılar. Toplumda ve kendi toplumsallığında oluşturduğun belleği, kendini ulaştırmak istediğin herkese ulaştırdın. 

Şimdi senin direniş destanınla büyüyor Kürt çocukları. "Cizre düşerse, kimse koltuğunda kalacağını ve eskisi gibi yaşayacağını düşünmesin; belediye başkanları, milletvekilleri AKP ve Türk devletine inanıp bir yanılgı yaşamasın, onları da götürecekler" diyordun. Onları da götürdüler. Onları götürdüklerinde onlar da senin sözlerinle öncülüğünü ve öngörülüğünü adeta onaylarcasına devlete direneceklerini, teslim olmayacaklarını söylediler. Geç kalınmış olunsa da Cizre’ye karşı özeleştirilerini vererek ‘direnişimiz devam edecek’ dediler.

Asya... Yeni zamanın kadını... Tufandan kaçanların sığındığı kadın... "Cizre’de annelerin memelerinden akan sütü kestiler, biz yine de teslim olmadık" demiştin. En çıkmaz anda bile başaracağınıza inandınız. Annelerin memelerinden sütün eksilmemesi için fedakarca bir mücadelenin öncüsü oldunuz. Kadınlar için yolcusu hiç eksilmeyen bir yol oldun. Kadınlar da senin sesine kendilerini ulaştıramadılar. Şimdi kadınların büyük bir mücadeleyle kendilerine oluşturdukları yeni yaşam alanlarını ellerinden alıyorlar. Herkes sizin çağrılarınıza kulağını açtı, sıranın tek tek herkese geleceğinin farkında olarak büyük bir fedakarlıkla kendilerini tankların önüne atıyor. Annelerin memelerindeki sütün kesilmemesi için 'teslim olmayacağız' diyerek halka siper oluyorlar. Devlete, devletlilere karşı büyüttükleri isyanda senin yolunda yolcu oluyorlar.

Asya, Mehmet ve Cûdî’nin patikalarından inerek Cizre’nin sokaklarına hikayelerini fısıldayan 279 kişi... Kadınlar şimdi çocuklarını sizin direniş hikayelerinizle büyütüyor. Direniş türküleri eşliğinde "Memlerin diyarına özgürce yaşamak için geldik ve özgürce yaşadık. Siz geride kalanlar öyle uzaktan bakmayın, köle gibi yaşanmaz" diyorlar. 2970
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: