20:32

Efrîn İçin Uluslararası Aksiyon: Yarın herkes sokağa çıkmalı

13:47

KCK: Şengal’de güvenlik sağlanmıştır, gerillalarımızı çekiyoruz

12:20

Türk lirası çöküyor

The Guardian: DAIŞ’liler İdlib üzerinden Türkiye’ye geçiyor

The Guardian gazetesi, El Nusra’nın işgalinde bulunan Suriye’nin İdlib kentinde bulunan çok sayıda DAIŞ çetesinin Türkiye üzerinden çeşitli ülkelere gittiklerini yazdı.

13 Eylül 2017 Çarşamba 10:29

The Guardian gazetesi, El Nusra’nın işgalinde bulunan Suriye’nin İdlib kentinde bulunan çok sayıda DAIŞ çetesinin Türkiye üzerinden çeşitli ülkelere gittiklerini yazdı.

İngiliz gazetesi The Guardian gazetesi, El Nusra’nın işgalinde bulunan İdlib’ten çok sayıda DAIŞ çetesinin Türkiye’ye sınırdan hiçbir işleme tabi tutulmadan geçtiğini yazdı. Haberde sınırı geçen ve ‘DAIŞ’in yabancı savaşçılar grubunda’ yer alan birisinin görüşlerine yer veren gazete, sınırı geçenlerin büyük bir kısmının Suudi Arabistan vatandaşı olduğunu belirtti.

Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye gidiyorlar

DAIŞ’lilerin Türkiye’ye geçtikten sonra başta Avrupa olmak üzere Kuzey Afrika ülkeleri ile diğer Ortadoğu ülkelerine gittiğini yazan gazete, binlerce DAİŞ çetesi ailesinin İdlib’te olduğunu ve buradan ayrılmak istediğini kaydetti. Sınırı geçenlerin Türkiye’nin sınıra yakın köylerinde bir süre kaldıklarını belirten gazete, cihatçıların sınırı geçmek için sınır askerlere 2 bin dolar para verdiğini, böylece herhangi bir işleme tabi tutulmadıklarına vurgu yaptı.

Sınırı geçen Abu Saad adlı DAIŞ çetesinin görüşlerine de yer veren gazete, yaklaşık 300 DAIŞ’linin şu an sınırı geçmek için hazır beklediğini söyledi.

Haberin orjinal metni: https://www.theguardian.com/world/2017/sep/12/hundreds-of-isis-defectors-mass-on-syrian-border-hoping-to-flee.


1052

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA