13:05

YPG, Efrîn merkezde vurdu: Çok sayıda işgalci öldürüldü

Şam ve Urfa’da toplantı: Türkiye rejimle anlaştı

Bab’ta zorlanan Türkiye’nin, Şam ve Urfa’da art arda yapılan toplantılarla rejimle anlaştığı iddia edildi. Anlaşmaya göre, Türkiye Bab’tan çekilecek, Bab’a rejim yerleşecek, Kuzey Suriye için ortak taburlar oluşturulacak.

17 Şubat 2017 Cuma 09:00


Bab'ta tıkanan "Fırat Kalkanı Harekatı”ndan istediği sonucu alamayan Türkiye'nin yeni arayışlara girdiği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) bir heyet 28 Ocak’ta Şam Adliyesi'nde Baas rejimi yetkilileriyle görüştü.

Qamişlo'daki Baas askerlerinin komutanı Hüsam'ın taraftarlarıyla paylaştığı ve doğruluğunu kabul ettiği görüşmede, Bab'ın ve Kuzey Suriye'nin konuşulduğu öğrenildi. Hüsam'ın 5 saat sürdüğünü belirttiği toplantıda, MİT’in rejim yetkililerine “Minbic ve Cizîr kantonu kentlerine saldırı hazırlığında” olduklarını ilettikleri belirtildi.

Bab rejime 

"Kimin Bab'a gireceği" konusunun da masaya geldiğini belirten Hüsam, rejimin Bab'a girmesinin ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) aşamalı olarak çekilmesini ve ÖSO'dan bir grubun ayırılıp Şehba'da konumlandırılmasının karar altına alındığını kaydetti. Ayrıca Minbic ve Cizîr kantonu kentlerinde de “iç karışıklık” çıkaracak bir başka grubun kurulmasının karar altına alındığı belirtildi.

Urfa toplantısı

Edinilen bir başka bilgiye göre ise, Şam toplantısından sonra TSK, MİT ve hükümet yetkilileri, Urfa'da kalabalık bir grupla toplantı yaptı. Toplantıya katılan grupların İdlip ve Kuzey Suriye'den olduğu ifade edilirken, rejime bağlı grupların da dahil edileceği 5 taburluk yeni bir güç oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

5 tabur, tek çatı

Ecnad El Hesekê, Lîwa El Firateyn, Ehrar El Kurd, Lîwa El Ixras ve Lîwa Ehrar El Şedadê güçlerinden oluşacak bu taburların, Tecimea Ebne El Hesekê (Koma Niştecih ên Hesekê - Hesekê Coğrafyası Grupları) adı altında birleşecekleri öğrenildi. Bu grubun da toplam sayısının ilk etapta 750-1000 kişi arasında düşünüldüğü belirtildi.

Bu grupların sonuç alması durumunda, Rojava ve Kuzey Suriye topraklarına saldırının daha da derinleştirilmesinin gündeme alınacağı kaydedildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Katar'ın başkenti Doha'da yaptığı "Gözümüz aydın, El Bab operasyonu bitti" şeklindeki açıklamasının da bu anlaşmanın sonucu olduğu vurgulandı.

Erdoğan Altan - dihaber


884

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA