Şiddete karşı dans

‘Şiddetle, dayatmalarla hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle bir tutulduğu, eşit haklar tanımadığı bir dünyaya isyanımız var’ diyen kadınlar, ‘Biz kadınlar birlikte güçlüyüz’ mesajını verdi.

16 Şubat 2017 Perşembe 22:17


GÜL GÜZEL / M.ZAHİT EKİNCİ / STUTTGART / HAMBURG


Dünyanın birçok ülkesinde kadınlar "One Billion Rising" (Bir milyar ayakta) şiarıyla şiddete ve sömürüye karşı dans etti. 

Kadın haklarını savunmak ve kadına karşı şiddete dikkat çekmek amacıyla ünlü yazar Eve Ensler’in dünya çapında başlattığı ‘One Billion Rising- Bir Milyar Ayaklanıyor’ isimli kampanyanın 5. yılında, kadınlar, dünyanın yüzlerce kentinde bir araya geldi. 

Dünya genelinde her yıl 14 Şubat’ta yapılan eylem, en az 190 ülkeden 5 bin kadın örgütünün katılımıyla gerçekleştiriliyor. 

Almanya'nın birçok bölgesinden kadınlar da sokaklara çıkarak dans etti. Göçmen Kadınlar Birliği de Almanya'nın 146 kentinden 195 kadın grubu ile katıldı. Eylemde HDK’li ve Kürt kadın meclisi üyeleri de yerini aldı. 

‘Hayır diyorsak hayırdır’

Stuttgart Schlossplatz meydanında birçok örgütün ortak düzenlediği eylemde Kadın Danışmanlık Merkezi Fetz yöneticisi Tabea Konrad konuştu. Konrad, "Biz kadına her türlü şiddete ve tecavüze karşı çıkıyoruz. Suçlu her kim olursa olsun biz kadınlar, kendi bedenlerimizin sahibiyiz. Biz 'hayır' diyorsak hayırdır. Onun için bugün her yerde cinsiyetçiliği boykot ediyor, feminizmi kutlamak istiyoruz" dedi. 

Konuşmaların ardından canlı müzik eşliğinde 15 kadın grubundan oluşan yüzlerce kadın birlikte dans etti. Mitingin sonunda sembolik olarak kadının geleceğine ışık tutan, parmaklara takılan el fenerleri dağıtıldı. 

Hamburg’ta ise kadınlar eyalet parlamentosu önünde topluca dans etti. Kadına yönelik şiddete karşı eylemine Rojbin Kadın Meclisi üyeleri ve HDK'li kadınlar da katılarak, kendi döviz ve renkleriyle 'kadına şiddete hayır' dedi.


Şiddet verileri

Birleşmiş Milletler verilerine göre yeryüzündeki her üç kadından biri tecavüze uğruyor ya da şiddet sonucu bedensel yaralanmalara maruz kalıyor. Bu da yaklaşık bir milyar kadına tekabül ettiğinden, 14 Şubat eyleminin sloganı ‘Bir Milyar Kadın Dans Ediyor’ olarak belirlenmiş. 

Almanya’daki verilere göre ise, ülkede yılda 40 bin kadın koruma evlerine yerleştiriliyor. Şu anda 45 bin kadın çocuklarıyla birlikte sığınma evlerinde kalıyor. Günde 130'a yakın kadın cinsel saldırıya uğrarken genelinde üç kadından biri cinsel saldırıya uğruyor. Ayrıca Almanya'da kadınların dörtte biri evde şiddet görüyor.

2016 Temmuz ayı başında Almanya Federal Parlamento cinsel suçları içeren ceza hukukunda yenilik yaptı ve 10 Kasım 2016 tarihinden itibaren  "Hayır, hayırdır" yasası yürürlüğe girdi.

924

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA