20:32

Efrîn İçin Uluslararası Aksiyon: Yarın herkes sokağa çıkmalı

13:47

KCK: Şengal’de güvenlik sağlanmıştır, gerillalarımızı çekiyoruz

12:20

Türk lirası çöküyor

Ankara’da tutuklanan kadın siyasetçiler tahliye edildi

24 Ekim 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan HDP MYK üyesi Atiye Eren ile diğer demokratik kurum temsilcisi 2 kadın ilk duruşmada tahliye edildi.

16 Şubat 2017 Perşembe 15:17


24 Ekim tarihinde 4 günlük gözaltı süresinin ardından savcılığa sevk edilen, 2’si tutuklu ve 8’i kadın olmak üzere 9 kişinin yargılandığı dava Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Görülen davada Ankara Demokratik Alevi Derneği yöneticisi ve Eğitim-Sen üyesi Sevgi Sazan Kişin ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yenimahalle İlçe Eş Başkanı Kadriye Özgan anadilinde savunma verirken, HDP MYK üyesi Atiye Eren savunmasına, “Devletin asimilasyon politikaları sonucu anadilimde savunma veremeyeceğim için halkıma buradan özeleştirimi veriyor ve öğreneceğimin sözünü veriyorum” diyerek başladı.

Kadınların tamamının ülkede yaşanan kadın cinayetlerine tepki göstermesi ve buna karşın mücadele etmesi sonucu yargılandığı mahkemede, kadınların özellikle 9 Ocak 2013 tarihinde Paris'te Kürt kadınlarının katledilmesine ve Muş Varto’da Kevser Eltürk’ün bedeninin teşhir edilmesine tepki göstermeleri iddianamede yer aldı.

Tutuklu yargılanan Mizgîn Tayşan askerlerin kendisine müdahale etmesine tepki gösterdi. Daha sonra mahkemeye 20 dakika ara verildi. Mahkeme heyeti, Mizgin Tayşan, Ümmü Atiye Eren ile Sevgi Kişin Sazan’ın tahliyesine karar verdi.
Bir sonraki duruşma 25 Mayıs’ta görülecek.


842

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA