Tokyo’dan Şırnak’a kardeş eli

Heyva Sor a Kürdistanê yakılıp yıkılan kentler için ikinci yılında da kampanyalarını sürdürürken Tokyo'da da Şırnak’la dayanışma gecesi düzenlendi.

12 Ocak 2017 Perşembe 11:36

EYYÜP KURT / TOKYO


Heyva Sor a Kürdistanê yakılıp yıkılan kentler için ikinci yılında da kampanyalarını sürdürürken Tokyo'da da Şırnak’la dayanışma gecesi düzenlendi. 

AKP hükümetinin talimatıyla yerle bir edilen Şırnak’la dayanışma için Tokyo’da dayanışma gecesi organize edildi. Kürdistanlı iş insanlarının bir araya geldiği geceye Hozan Diyar da katıldı. Hozan Diyar burada yaptığı konuşmada "Son bir yılda Türk devleti ve AKP’nin Kürdistan şehirlerinde gerçekleştirdiği katliamlara hepimiz tanık olduk. Acısını yüreğimizde hissettik. Kürdistanlı yurtseverler olarak bu gün yurtsever Şırnak halkı ile bütünleşmek tarihi bir sorumluluk ve insani bir görevdir. Kürdistan'ı yüreğimizde hissedip Şırnak halkına yardım etmeliyiz" çağrısında bulundu. 

Dayanışmayı büyütelim

Gecede toplanan yardımlar için iş insanlarına teşekkür eden Heyva Sor a Kurdistanê Japan Temsilcisi İsmail Elma ise kurumsal olarak insani yardım konusunda özellikle Kürdistan’ın yaşadığı sorunlara eğildiklerini belirtti. Kış ayı olması nedeniyle Şırnak halkının daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunun altını çizen Elma, yurtsever Kürt halkı başta olmak üzere herkese Şırnak ve tüm Kürdistanla dayanışma çağrısında bulundu. 

Gecenin sonunda toplanan maddi yardımın en kısa zamanda Şırnak'a ulaştırılacağı ve halkın ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtildi.

’Kardeş Aile'niz var mı?

Avrupa genelinde dayanışma kampanyaları yürüten Heyva Sor a Kurdistanê (Heyva Sor) da yazılı bir açıklama yaparak 2017 yılında devam edecek "Kardeş Aile Kampanyası"na aktif olarak katılma çağrısında bulundu.  

Heyva Sor tarafından Mart 2016’da başlatılan "Kardeş Aile Kampanyası" kapsamında, Sûr’da 748, Nisêbîn’da 928, Cizîr’de bin 9, Gever’de 512, Şirnex’ta 910, Qileban’da 3, Kerboran’da 1, Dêrik’te 1, Elkê’de 2, Hezex’te 282, Silopîya’den 302 olmak üzere toplam 4 bin 698 aileye ulaşıldı. 

Türk devletinin Sûr, Gever, Şirnex, Cizîr, Nisêbîn, Silopî, Hezex ve birçok merkezde on binlerce ailenin evini barkını yakıp yıkarak göçe zorladığını kaydeden Heyva Sor, bu ailelerin geri dönüşüne dahi izin vermediğini, zaten zor şartlarda yaşayan halkın kış mevsimi nedeniyle daha çok mağdur olduğunu belirtti. 

Kampanyaya siz de katılın

"Bu kampanyanın başlangıcında destek sunan yardımseverlerin bu desteğe devam etmesi önemlidir" diyen Heyva Sor, şu çağrıda bulundu: "Hali hazırda kampanyaya katılmamış olan dünyanın dört bir tarafındaki Kurdistanlıların da duyarlı yaklaşarak bu kampanyaya katılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; desteğe muhtaç aileyle dayanışmak bu ailenin yaşadığı acıları ve mağduriyeti azaltacaktır"

Heyva Sor, 2016 yılında Kürdistan’a toplam, 4 milyon 788 bin 579 Euro, 60 bin Kanada Doları, 30 bin Amerikan Doları ve 85 bin İsviçre Frankı maddi yardım ulaştırdı. 


1374

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA