13:47

Şûjin muhabiri Güler gözaltına alındı

12:55

Kobanê ve Durango kardeş oldu

12:44

Konfederalizm bayrağına saygı

12:32

Şimdi PKK ne yapacak, AKP ne olacak?

12:44

KEMAL’e...

12:45

Newroz’dan kareler ve Nûjiyan

11:02

Hatasız sayfa

11:22

Rakka-Tabka arasındaki yol kontrol altına alındı

11:07

Tebqa’yı Özgürleştirme Operasyonunda Amerikalı bir savaşçı

11:47

AKP'nin İsveç'te casusluk faaliyetleri yürüttüğü açığa çıktı

11:18

DBP ve HDP’liler birçok ülke delegasyonuyla bir araya geldi

11:31

Michael Rubin: Erdoğan tehlikeli bir şaka haline geldi

11:19

Avesta: Êzidîler artık düşmanlarını iyi tanıyor

11:54

Beyzokê Karakolu’na eylem: 10 asker öldürüldü Gerillalar Şemzinan’a bağlı Gerdiya alanındaki Beyzokê Karakolu’na yönelik düzenlediği eylemde 10 asker öldürülürken, 3’ü de yaralandı. Çarçela’da devam eden operasyonda şu ana kadar 4 helikopter darbelen

11:10

Gürpınar Belediye eşbaşkanları gözaltına alındı

11:10

Gürpınar Belediye eşbaşkanları gözaltına alındı

11:45

14 yılını cezaevi kapılarında geçiren Hamdiye Türk: Boyun eğmeyiz!

11:26

YYÜ'de 3 akademisyen daha açığa alındı

11:58

İHD: Şakran Cezaevi’nde tüm haklar yok sayılıyor

11:43

Tabqalı kardeşler: Savunmasız olduğumuz için DAİŞ’in zulmü altında yaşadık

Öcalan için yürüyecekler

Öcalan’a Özgürlük Komitesi tarafından Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük talebiyle 15 Şubat Uluslararası Komplosu’nun yıldönümü öncesinde "uzun yürüyüş" organize ediliyor.

12 Ocak 2017 Perşembe 10:23

Yürüyüş, "Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Statü" sloganıyla 1-11 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Almanya’nın Mannheim kenti ile Lüksemburg’un başkenti Lüksemburg’dan iki kol halinde gerçekleşecek yürüyüş, Strasbourg’da sona erecek. Eylemciler, her yıl olduğu gibi Avrupa genelinden Kürtler ve dostlarının katılımıyla gerçekleşecek merkezi mitingle yürüyüşlerini sonlandıracak. 

18 yıldır ağır tecrit altında

Öcalan’a Özgürlük Komitesi yazılı bir açıklamayla yürüyüş için hazırlıkların sürdüğünü duyurdu. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 18 yıldır ağır tecrit koşulları altında tutulduğuna dikkat çeken Komite, "Tecrit koşuları her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır. AKP-MHP anlaşmasının bir parçası olarak Öcalan’ın yaşamı büyük tehlike altında. Bu konuda ciddi endişelerimiz var. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlığı güvence altına almak için Kürt sorununu şiddetle bastırma ve ölüm cezasını yeniden gündeme getirme konusunda Türk ırkçılarıyla ittifak kurmuştur" diye belirtti. 

Can güvenliğinden endişe ediliyor

Kürt şehirlerinin yıkılması, siyasetçilerin tutuklanmasının Öcalan’ın can güvenliğine yönelik tehditle devam etmesinden duydukları kaygıyı dile getiren Komite, "Bunu söylemek için nedenlerimiz  var. 5 Nisan 2015’ten bu yana, hükümet görüşmeleri kesti. Şu anda Sayın Öcalan İmralı Adası’nda tamamen tecrit edilmiş durumda" açıklaması yaptı. 

Uluslararası bir sorun 

"Uzun yürüşümüzün amacı, özellikle Sayın Öcalan’ın durumuna ve Kürt soruna dikkat çekmektir" diyen Komite, şöyle devam etti: "Uluslarası düzeyde Sayın Öcalan’ın yalnızca Türkiye’nin sorunu olmadığına da dikkat çekmek istiyoruz.  Sayın Öcalan’a gelecek her türlü zarar, uluslarası düzeyde büyük bir öfkeye yol açacaktır."

AK ve CPT’ye çağrı 

Kürt halkının özgürlüğünün Öcalan da dahil olmak üzere tüm politik tutsakların özgürlüğüne bağlı olduğunun altını çizen Komite, "Avrupa Konseyi (AK) ile Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ni (CPT) görevlerini yerine getirmeleri konusundaki çağrımızı tekrar vurgulayacağız" dedi. 

10 gün sürecek 

Eyleme katılmak isteyenler Öcalan’a Özgürlük Komitesi’yle iletişime geçebilir. Lüksemburg'dan Strasbourg'a yapılacak 10 günlük yürüş boyunca, Kürt sorununun çözümü için kritik önem taşıyan Öcalan'ın yaşam koşullarına dikkat çekmek için toplantı ve seminerler de düzenlenecek. 

Komite, tüm kurumlar ve bireyleri uzun yürüyüşe katılma ve destek vermeye çağırdı. 


 HABER MERKEZİ498

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA