13:14

107 bin imza gönderildi

12:07

Şehba'da 5 çete öldürüldü

12:58

Savcı Kurkut’u vuran polisin tutuklanmasını istedi

12:30

Çukurova'daki cezaevlerinde açlık grevi 16'ncı gününde

12:11

Demirtaş ve Tuncel açlık grevine başlıyor

Kürt yazarlar: Ulusal bilinç fesatçılığa izin vermemeli

Kürt Ulusal Birliği'nin toplanması için çağrıda bulunan Kürt yazarlar, Kürtlerin ulusal bilinçle bir araya gelmeleri gerektiğini belirterek, bu tarihi fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyledi.

11 Ocak 2017 Çarşamba 11:14


Kürt Ulusal Kongresi ve Birliği'nin toplanması için her taraftan çağrılar gelmeye devam ederken, Kürtlerin yaşadığı her bölgede kendilerine yönelik var olan saldırılara karşı birlik ve ittifak içinde olması Kürt halkı arasında da önemli yer bulmaktadır. Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanması için çağrıda bulunan Kürt yazarlar, birleşme zamanının geldiğini hatırlatarak, ara bozanlara fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.

‘Tüm hareketlerin bir araya gelmesi gerekiyor'

Gazeteci-yazar Azad Zal, "Kürtlerin nasıl ki aklında bir ülkesi varsa her bir Kürdün kafasında da ulusal bilinç ve birlik olmalı" diyerek ulusal bilincin önemine dikkat çekti. Bu dönemde Kürtlerin birlik ve kongrelerinin olacağı bir sürece işaret eden Zal, “20’nci yüz yılda imzalanan antlaşmalar tek tek sonlandırılıyor. Üçüncü dünya savaşı olarak isimlendiren bir savaş konsepti gündemdedir. Bu savaşla da haritalar ve sınırlar yeniden çiziliyor. Yeniden oluşan sınırlar içerisinde Kürdistan’da vardır. Kürtler bilinç konusunda birlik olmalıdır. Kürtlerin bütün hareket ve siyasi partileri birbirine karşı hürmetle hareket etmelidir. Kürtlerin tüm siyasi hareketleri ulusal kongrede bir araya gelip birliklerini oluşturmalıdırlar” dedi. 


‘Kürtler kışkırtıcılığa dikkat etmeli'

Başbakan Binali Yıldırım’ın Federe Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyareti “kışkırtıcılık” olarak değerlendiren Zal, Kürtlerin de tüm devletlerin ve özellikle Ankara ziyaretine karşı bir birliktelik ve yek vücut siyaseti olması gerektiğinin altını çizdi. Ulus-iktidar devletlerin 20’nci yüz yılda olduğu gibi tekrardan Kürtleri parçalamak istediğine işaret eden Zal, “Kürtler düşmanlarına karşı tek sesle ve siyasetle hareket etmelidir” dedi. Kürt Ulusal Kongresi'nin bir araya gelmesi için Kürtlerin tüm hareketleri ve siyasi partilerine çağrıda bulunan Zal, Kürtlerin Ulusal Kongresi'nin bir an önce toplanması ve hiçbir zaman Kürtlerin gündeminde düşmemesi çağrısında bulundu.

‘Birlik için tarihi fırsat var'

Yazar İrfan Babaoğlu da tarihten bu yana hiçbir zaman Kürtlerin bu süreç kadar tarihi bir fırsatı elde edemediklerini anlatarak, “Kürtlerin ittifakı ve kongresi için bu tarihi fırsatı kaybetmemesi gerekiyor. Kürtlerin yaşadığı bu süreç ve şartlar 20’nci yüz yılın şartları değil. Bu nedenle şimdiki şartlar Kürtlerin ulusal birliğine en uygun süreçtir” diye konuştu. Dış güçlerin ve iktidarların çıkarları için Ortadoğu ve Kürdistan’ı yeniden şekillendirmek istendiğini belirten Babaoğlu, bu çıkarlara karşı dört parçada yaşayan Kürtlerin bilgelik ve örgütlülük durumunun Ulusal Kongre için tarihi bir fırsat içerdiğini kaydetti. Bu tarihi fırsatta Kürtlerin siyasi ve toplumsal tüm kurumların birlik için önemli bir kuruluşu ilan etmeleri gerektiğini ifade eden Babaoğlu, “Kürtlere düşman olan devletler, Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanmasını istemiyor. Kürtlerin de daha çok bilinçli ve politik bir şekilde bu devletlerin ittifakına ve planlarına yaklaşması gerekiyor” diye konuştu.

‘Türkiye,Kürtleri karşı karşı karşıya getirmeye çalışıyor'

Başbakan Binali Yıldırım’ın Hewler ziyaretini Kürtlerin kazanımlarına karşı bir politikanın göstergesi olduğunu söyleyen Bababoğlu, Türkiye politikasının Kürtlerin birliğine karşı olduğunu ifade etti. “Türkiye hükümetinin Güney Kürdistan ziyareti Kürtleri karşı karşıya getirmektir” diyen Babaoğlu, “Kürtler ve özellikle Güney Kürdistan hükümeti, Türkiye’nin bu somut politikalarına dikkat etmelidirler” dedi. Babaoğlu, tüm Kürtlerin bileşenlerine acil bir şekilde Ulusal Kongre için toplanmaları çağrısında bulunarak, her şeyden önce Kürtlerin birliğinin elzem olduğunu belirtti.

‘Feodal bilinç kongreye  engeldir'

Kürtlerin birlik ve kongre kurma fikrinden önce ulusal bilince ihtiyaçları olduğunu söyleyen yazar Rênas Jiyan ise şunları söyledi: “Kürtlerin ulusal bilince sahip olduğu an bu beraberinde aynı zamanda birlik ve beraberliği de getirir. Kürtlerin ulusal ve tarihi bilinci gelişmediği için ulusal kongrenin çalışmalarını da zorluyor. Ne zaman ki ulusal, tarihi ve yoğunlaşmış bir bilinç gerçekleşti, o zaman Kürtlerin birliği kendiliğinden olacak." Jiyan "Kürtlerin birliği olmalıdır sözleri rahat ancak niye gerçekleşmiyor?” diyerek Kürtlerin birlik olmamasını eleştirdi. Kürtlerin Ulusal Kongresi'nin önündeki en büyük engellin feodalite olduğunu vurgulayan Jiyan, herkesin feodalitenin bilinciyle hareket ettiğini, belirtti.

‘Birlik ve özgürlük diplomasiden önce olmalıdır'

Başbakan Yıldırım’ın Hewlêr’e yaptığı ziyaretine de dikkat çeken Jiyan, şunları söyledi: “Federal Kürdistan Bölesi sadece Türkiye ile değil diğer devletlerle de diplomasi içerisinde olabilir. Diplomasiyi normal görüyorum ama diplomasiyi Kürtlerin özgürlük, birlik ve geleceğinden önce görmesi başka bir anlam taşıyor. Yapılan diplomasinin özgürlük ve birliğe yaraması gerekiyor.”

Bilal Güldem - dihaber


434

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA