'Bir 100 yıl daha kaybetmeye niyetimiz yok'

İzmir'deki Kürt siyasetçiler, Kürt Ulusal Kongresi'nin önemine dikkat çekerek, Kürt halkının bir an önce "ulusal birlik" adı altında toplanıp birleşmesi gerektiğini "Bir 100 yıl daha kaybetmeye niyetimiz yok" sözleriyle dile getirdi.

11 Ocak 2017 Çarşamba 09:15


İzmir’deki Kürt siyasetçiler, Kürtlerin ulusal birliğine yönelik artan tartışmalara vurgu yaparak, tartışmaların bir an önce pratiğe dökülmesi gerektiğinin altını çizdi. Demokratik Bölgeler Partisi İzmir İl Eşbaşkanı Süleyman Gündüz, “Kürt ulusal birliği sağlandığı zaman Kürtler gerek kendi bütünlüğü içerisinde, gerekse dünya kamuoyunda daha da dikkate alınabilecek. AKP, 2023 hedefiyle 'Osmanlıcılık' adı altında Kürtlerin bir araya gelmelerini engelleme yönelik plan ve projelerini hayata geçirmek istiyorlar” diye konuştu.

‘Bir 100 yıl daha kaybetmeye niyetimiz yok'

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ortaya koymuş olduğu ulusal birlik çağrılarının hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken Gündüz, “Ulusal birlik Kürtler için hayati önemdir. Kürtlerin olmazsa olmazıdır. Bizler bir 100 yıl kaybettik. Bir 100 yıl daha kaybetmeye niyetimiz yok. Kaybetmek istemiyorsak bütün Kürt yapıları ulusal birlik adı altında bir araya gelmeleri gerekir” dedi.

‘Ulusal birlik bütün kürtlerin arzudur'

Ulusal birliğin ve ulusal kongrenin bütün Kürtlerinin hayali olduğunu dile getiren HDP İzmir İl Eşbaşkanı Mahfuz Güler de, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın son dönemde buna dönük yapmış olduğu çağrıların bütün kamuoyunun bilincinde olduğunu vurguladı. Sınırların yeniden şekillendiği Ortadoğu coğrafyasında Kürtlerin tekrardan bir araya gelebilme şansının tek yolu ulusal birlikten geçtiğini belirten Güler, “Örgütlü gücü ulusal Kongreyle şekillendirmek mümkündür. Bu çerçevede özelikle Ortadoğu’nun yeniden dizaynın edildiği bir süreçte Kürtlerin birlik bütünlük ile ortaya çıkabilmenin tek yolu ulusal kongrenin bir an önce toparlanması. Bütün Kürtlerin ortak arzusu dur” diye konuştu.

‘Ulusal kongrede ortaklaşılmalı'

Güler, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Sayın Öcalan’ın çağırıları ortadadır. İradesi ortadadır. Yine hareketine dönük yapmış olduğu çağırılar ortadadır. Ulusal kongreye ilişkin görüşleri ortaya koymuş olduğu görüş ve perspektifler herkesçe bilinen şeyler. Kürt halk önderi cezaevinde bulunması problemdir. Parçalı duruş kesinlikle uluslaşmanın ulusal taleplerin önünde bir engel olduğunu biliyoruz artık. Bu durum sonlandırılması ulusal kongre etrafında bir araya gelinip taleplerin ortaklaşması zaruridir.”

‘Tek vücut olmalıyız'

“Özellikle Rojava ve Irak'ta yaşananlardan sonra bölgenin yeniden dizayn edildiği bir dönemden geçiyoruz. Elbette bu süreç bölgenin en büyük devletsiz ve ezilen halkların başında gelen Kürt halkı için stratejik öneme sahiptir” diyen HDP PM Üyesi Erkan Karabay, dört ulus devlete paylaşılmış bir halkın birincil sorunu "ulusal birlik" olduğunu vurguladı. Karabay, “Ulusal kongrenin 4 parçada toplanması ve gerçekten Kürtlerin ortak sorunlarını tartışarak, ortak bir platformda bir araya gelerek emperyalist güçlere karşılık yek vücut olmalıyız. Barışın yolu da buradan geçiyor. Kürdistan’ın hangi parçasında yaşarsak yaşayalım, hangi inançtan olursak olalım, hangi siyasi perspektifte durursak duralım, Kürtlük dairesi bizim şu anda ulusal ve ulursalararası kurumsal bağlamda en temel dairemiz. Bunun öncülüğünü yapan Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin de bir an önce kalkması için çabalarımızı sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu. 


684

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA