Barbarlığa karşı cesur olmalıyız

Gülmeyi Barîn’den, direnmeyi Avesta’dan ÖĞRENDİM

Üç çocuğunu Çağın Direnişi için cepheye gönderdi

Kadınlar özgürlüğün peşinden gitmeli

Kendi hakikatini yaratan iki yürüyüşçü

Yoldaşları Beate’yi andı

Kendisi Kobanê’de yüreği Efrîn’de

Kadın

‘Tarihsel sürecin en vahşisini yaşıyoruz’

26.02.2018
Kadın ve çocuklara yönelik artan saldırıların tarihsel köklerine dikkat çeken sosyolog Feryal Saygılıgil, kadının bedenine olan nefretle vücut bulan tarihsel sürecin hala devam ettiğini söyledi. “Kadınlar patriarkal, kapitalist, muhafazakar ve militarist bir sistemle karşı karşıya” diyen Saygılıgil, saldırılara karşı kadınların mücadele etmekten vazgeçmediğini kaydetti.

Geleceğimiz karanlık

26.02.2018
Temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya gelen Rêwan, Frankfurt’ta düzenlediği bir panelle Güney Kürdistan’da kadının durumunu masaya yatırdı.

‘Fransa'da her 8 kadından biri cinsel saldırıya maruz bırakılıyor’

26.02.2018
Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre ülkede 8 kadından biri cinsel saldırıya maruz bırakılıyor.

Gülmeyi Barîn’den, direnmeyi Avesta’dan ÖĞRENDİM

24.02.2018
Kısa bir süre birlikte kaldık heval Avesta ama ben iradeli olmayı, direnişin ne demek olduğunu ondan öğrendim. İradesi çok güçlüydü. Onunla birlikte yaşayan herkes böylesi büyük bir eylemin ve yaşamın sahibi olacağını biliyordu.

Rahşan’dan Nazelin’e Güneş’e yoldaş olan kadınlar

24.02.2018
zmir’in Konak ilçesine bağlı Kadifekale yakınındaki Kubilay Mahallesi’nde 15 Şubat komplosunu protesto etmek için bedenini ateşe veren Nazelin Korkut, Kadifekale’de 1992 yılında Kürt halkına yönelik soykırım saldırılarına karşı bedenini ateşe veren Rahşan Demirel’in eyleminden 26 yıl sonra kadının özgürlük ısrarının sözü ve eylemi oldu.

Direnen kadına savaş açıldı!

24.02.2018
Son günlerde özellikle kadın siyasetçilere dönük başlatılan gözaltı operasyonlarını değerlendiren Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Gülcihan Şimşek, iktidarın demokratik siyaset ve kadınların özgür yaşamlarına savaş açtığını vurguladı.

Barbarlığa karşı cesur olmalıyız

23.02.2018
Efrîn’de YPJ’li Barîn Kobanê’nin cenazesine yönelik vahşi saldırıya dikkat çekmek için 3 Kürt kadını Cenevre’de sıradışı bir eylem yaptı. Kadınlar, eylemleriyle hem vahşette sınır tanımayan barbarlara hem de erkek egemen zihniyete mesaj verdi.

Çocuklara yönelik cinsel istismar son 10 yılda yüzde 700 arttı

23.02.2018
KESK İstanbul Kadın Meclisi, son 10 yılda çocuk istismarının yüzde 700 arttığını belirterek, “Devlet kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve taciz, tecavüzlere karşı bütüncül, kapsayıcı acil tedbirler almalı, kadın ve çocuk koruma birimleri oluşturarak, kadın ve çocuk bakanlığı kurmalıdır” ifadesini kullandı.

Fehime Madak için Siegen’de taziye

23.02.2018
Yaklaşık 20 yıldır Almanya’da yaşayan Fehime Madak, kanser tedavisi gördüğü Siegen’de 13 Şubat günü hayata veda etti. Madak’ın naaşı, doğduğu yer olan Şirnex’in Cizîra Botan ilçesinde defnedildi.

Üç çocuğunu Çağın Direnişi için cepheye gönderdi

22.02.2018
Ülkesindeki çatışmalardan dolayı Efrîn’e sığınan Filistinli Henedî Şebianî, ‘artık yeter’ diyerek, üç çocuğunu işgalci Türk ordusu ve çetelerine karşı savaşmak üzere cepheye gönderdi.