Kürtçe zafer kazandı

Saddam bile Kürtçe’ye dokunmadı

Süryani, Ermeni ve Kürtler Anadilde eğitim istiyoruz

Bir Ortadoğu matematiği Milan Protokolü

Zırhlı araçla Kitaplara operasyon

Rojava’da iki fotoğrafçı

Eski bir Kürt geleneği Sêva Mêxekrêj

Kültür-Sanat

Saddam bile Kürtçe’ye dokunmadı

22.02.2018
Saddam bile yıllarca Başur’daki Kürt halkıyla savaştı ama hiçbir zaman Kürt kuruluşlarının kapılarına kilit vurmadı. Oysa burada Kürtçe konuşanlar inşaatlardan atıldı. Kürtçe şarkı söyleyen sanatçılar gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Kürdistan kelimesini telaffuz edene 12 bin lira ceza kesiliyor.

Kürtçeye karşı başaramazlar

22.02.2018
Kürtler açısından inkar ve asimilasyonun yeni olmadığını ama aynı oranda direnmeyi de bildiklerini anımsatan dilbilimci Sami Tan, tekçi, ırkçı dayatmaların başarılı olamayacağını vurguladı.

KCK: Her ev, sokak okul olmalı

22.02.2018
KCK Eğitim Komitesi, yayınladığı mesajla 21 Şubat Uluslararası Anadil Gününü kutladı. KCK, ''Kendi dil ve kültürlerini koruyamayan, yenileyemeyen ve geliştiremeyen halklar, egemen ve sömürgecilerin asimilasyon aracı olurlar'' dedi.

Rojava'dan Amed'e Ferzad yaşıyor

22.02.2018
Ferzad Kemanger, İran rejimi tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde idam edilen Kürt öğretmen, yazar ve insan hakları savunucusuydu. Doğu Kürdistan'ın köylerinde yüzlerce çocuğa anadilini öğretti.

Hewramanlılar: Anadilde eğitim istiyoruz

22.02.2018
21 Şubat Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla Hewramanlılar anadilde eğitim hakı istedi.

Kürt dili Kürdistan gibi direnişçidir

22.02.2018
Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Dünya Ana Dil Günü'nü kutlayarak, Kürtçenin yasaklara rağmen direnişle zenginleştiğini, direnişin bugün de Efrîn'de kahramanca sürdüğünü belirtti.

Kürtçe zafer kazandı

21.02.2018
Dilbilimci Prof. Necmiye Alpay, Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana tüm baskı ve asimilasyon politikalarına rağmen Kürt dilinin büyük bir zafer elde ettiğini söyledi.

Berlinale’de Mülteci Cenneti Tempelhof

21.02.2018
Bu yıl 68. düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali Berlinale 15 Şubat’ta Wes Anderson’un ‘Isle of Dogs’ adlı animasyon filmi ile açılışını yaptı. Bu son derece büyük sponsorlar eşliğinde tamamen ticari amaçlarla yürütülen şaşaalı festivalin sinemaseverler için iyi yanı ise dünyanın dört bir yanından farklı hikayelerin, yılın başka zamanlarında sinemalarda görülemeyecek filmlerin izlenme şansı yakalanması.

Ermeni Tiyatrosu kayyum talimatıyla yıkıldı

21.02.2018
Mardin’in Derik ilçesinde aralarında Ermeni Tiyatrosu'nun da bulunduğu onlarca tarihi yapı kayyum tarafından, “Madde bağımlıları kullanıyor”, “Metruk, kullanılmıyor” gerekçesiyle yıkıldı

Süryani, Ermeni ve Kürtler Anadilde eğitim istiyoruz

20.02.2018
Seyid Ehmed Subaşi: Kürtçenin eğitim dili olması için direnişimizi yükselteceğiz; 21 Şubat’ta sokaklarda olacağız. Murat Mıhçı: Birçok aile çocuklarının Ermenice öğrenmesini istemiyor. Öğrenci sayısı az olduğu için okullar kapatıldı. Edip Arslan: Süryaniler rahat bir şekilde konuşamıyor. Türkiye genelinde Süryanice sadece bir anaokulu var.