Barışı istemiyorum, özgürlük istiyorum! İttihat Terakki’den AKP’ye değişmeyen gerçek Çocuk ve Ergen Psikoterapisti Gülcan Ağtaş’tan; Anne-babalara tavsiyeler HDP’ye saldırının amacı ‘iç savaş’ hazırlığıdır Referandumda gönüllü kulluk ve özgür yurttaşlık oylanacak Avukatlardan ihraç edilen akademisyenlere destek HDP Yüksekdağ ve Demirtaş için AİHM’e başvurdu NAV-DEM: Xerabê Bava için alanlara çıkalım!

Zilan’ın tarihi eylemine Mehmet Tunç da tanık olmuştu

Avrupa’daki hava kirliliği Çin’dekinden daha tehlikeli

Hiç vazgeçmedim

Tekerlekli sandalyede Suriye’den Almanya’ya gelen Nûjen: Evimi özlüyorum...

İSMET KAYHAN: ‘Kafası iyi’ insanların yeri

Bournemouth’dan Rojava’ya: Kürdistan’ın Holmes’u

Akif Kurtuluş: O gün bugündür huzurum yok…

Fransa’nın göbeğinde bir otonom alan: ZAD

Stranên Fikri Kutlay

Kürt’e Türkiye’ye giriş yasak

Av. Selçuk Kozağaçlı: Hapishanelerde kitlesel ölümler yaşanabilir

Sol popülizm ve siyasetin feminizasyonu

ANKARALI BİR KÜRT BEYİ: Alişan Bey

Yezda’nın trajedisi

Düşman Trump değil, hepimiziz!

Evren neden üç boyutlu?

Bir ses, biraz nefes…

Zagroslar'da bin yıllık düğün

Apê Namet'in hikayesi

Temizlik hastası olmanın zararları

Avrupa’da ‘Kadın Hayır Platformu’ kuruldu

Kadın Tek adam rejimine ‘Hayır’ diyen kadın örgütleri, Köln’de bir araya geldi. Kurdukları ‘Kadın Hayır Platformu’ ile ‘güçlü kadın dayanışmasını Avrupa’dan Türkiye ve Kürdistan’a yayarak yükseltme’ kararlılığını bildiren örgütler, kadınları 'HAYIR' demek için sandık başına çağırdı.

Altın Ayı ‘Beden ve Ruh'a

Kültür-Sanat Berlinale’de Altın Ayı, Macar yönetmen Ildiko Enyedi'ye gitti. Yönetmen, ‘Beden ve Ruh’ filmiyle ‘En İyi Film’ ödülünün sahibi oldu.

Çocuk ve Ergen Psikoterapisti Gülcan Ağtaş’tan; Anne-babalara tavsiyeler

Toplum-Yaşam Büyük sorumluluk isteyen anne-babalık sürecinde çocuğun yaşına göre yapılması gereken ve yanlış yapılanları bir uzmana sorduk. Çocuklarımızı hayata hazırlarken doğru düşündüğümüz yanlışlar neler? Avrupa’da çocuğun diline, kültürüne yabancılaşmamasını nasıl sağlarız?

Barışı istemiyorum, özgürlük istiyorum!

Dizi 'Dışarıda yağmur yağıyor. Şırnax sessizliğini koruyor. Şırnax sessizce ıslanıyor. Kömür kokusu sinmiş şehre. Yürürken nefesimi daraltıyor. Bacalardan kara dumanlar yükseliyor. Sessizliği birkaç çocuk bozuyor. Yağmura aldırmayan bizler ve çocuklar. Gündüzcü nöbetçiler barikatlar arasında nöbet tutuyor.'

ABD ile AB’den Türkiye’ye veto

Dünya Münih’teki zirvede görüşen Amerikalı ile Türk yetkililer Reqa operasyonuna TSK’nin katılımı konusunda uzlaşamadı. İtiraf Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi: "Rakka operasyonuna katılmayacağız." Bu sonuçta ABD’nin QSD’yi Reqa’yı alabilecek "yegane güç" olarak görmesinin etkisi büyük.

Ziwan damara esasî ya

Kirmanckî ''Şuûr, yanî şuûr wexta mezbut bo, çîyê vero mane nîyo. Ne asîmîlasyon, ne zor, ne qedexe, çîyê vero mane nîyo. Kilîtê ziwanî şuûrê mîllî yo. Ziwan damara esasî ya. To damare kerde wişk, ê bînî nêşenê to bireynê.''

Filme çekilenler, film izleyemiyor

Berlinale’nin kalbi sayılan, festivalin en önemli toplantılarına ev sahipliği yapan Hyatt Oteli’nin lobisinde birkaç gün önceki kalabalıktan eser yok. Etrafta tek tük insanlar...

Hapishane toplumu

Semih GÜMÜŞ

AB ile Afganistan anlaştı: 80 bin Afgan sınır dışı edilecek!

AB ile Afganistan arasında mali yardım ve geri kabul anlaşmasına varıldı. Anlaşma AB'de başvurusu reddedilen Afganların toplu halde sınır dışı edilmelerine olanak sağlıyor.

Musul’da sıra batı yakasında

Musul'un batısını IŞİD'den kurtarma operasyonu başladı. Kentin doğusu geçen ay DAİŞ’ten temizlenmişti.

Bobby Sands Kürtçe’yle buluşuyor

İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) militanlarından Bobby Sands’in hayatının anlatıldığı Denis O’Hearn’ün “Yarım Kalmış Bir Şarkı: Bobby Sands, IRA ve Açlık Grevi” isimli kitabı okuyucu ile bu kez Kürtçe olarak buluşuyor.

Pınar Kadın Meclisi 3. yılına güçlü giriyor

İsviçre'nin Solothurn kentinde faaliyet yürüten Pınar Kadın Meclisi, 3. kongresini “öz yönetimle özgür kadına” şiarıyla gerçekleştirdi.

Mülteci anlaşması insan kaçakçılığını arttırdı!

AB ile Türkiye arasında imzalanan "mülteci" anlaşması insan kaçakçılığını arttırdı. Alman istihbaratı, Türkiye-İtalya güzergahında deniz yoluyla insan kaçakçılığının yükseldiğini tespit etti. Kaçakçılığın yüzde 88'i 2016'nın ikinci yarısında denk gelmesi dikkat çekti.

‘Hepimiz şizofreniz!’

Urfa’da mülteci yaşamı süren ve “Tanrı bizi güzel şeyler yaratmamız için güzel yarattı biz ise kan bulaştırdık etrafa. Savaşı yaşayan insanlar olarak hepimiz şizofreniz” diyen Suriyeli heykeltraş Akram Saffan, “acılarının abidesi” heykel ve portreler yapıyor.