‘Kürt gazeteciler zor şartlarda çalışıyor’ Kerkük çatışmalar yeniden başladı Çadırdaki Şirnexlilere helikopterden ateş açıldı 12 yaşında, yoksulluk, savaş, göç... Şırnak'ın 12 mahallesinden 8'i talan edildi El- Ekrad: Tek bir karış bile geri çekilmedik Cezaevlerinde işkence rejimi Ayşe Düzkan: Savaşa karşı tabandan örgütlenme gerekli - SÖYLEŞİ Faşizmin büyük blöfü: Roma yürüyüşü

Soysal demokratlar bize yıkım bıraktılar

Almanya darbecileri sever!

İnsan acılarını, ölülerini gömdüğü gibi gömemiyor ki...

Ciddiyseniz Rojava’ya gelin, savaşın!

Bir tatlı yapalım, adını barış koyalım

Bir Ulusun Doğuşu: Cinsiyet, tabii ki erkek!

Bayrağı düşürmeyen aile

Klişeye derinlik katan dizi: Penny Dreadful

Kostas Şengal’i duyunca dayanamadı

Bayer-Monsanto birleşmesi, besin kaynaklarımız için büyük bir tehdit

Bilinçaltımızın altı büyük becerisi

Mülteci krizi feminist bir mesele, öylece oturup seyredemeyiz

Avrupa’da Mehmet Ağar cinayetleri

J. Îhsan Espar: Kırmancca’nın görünürlüğü arttı

Evladım nerede, ADALET NEREDE ?

Onların tankı topu, bizim direniş irademiz var

Kadın Türk ordusunun Şehba ve Efrîn’e yönelik saldırılarının hedefi olan köylerde yaşayan kadınlar, “Türk devleti şunu unutmasın, onların tank, uçak ve topları olabilir, ama bizim de irade ve direnişimiz var.

Hewraman’ın kültürü fotoğraflarda

Kültür-Sanat Fotoğrafçı Loghman Rahimi, Doğu Kürdistan’da Meriwan’a bağlı Hewramane Text köyünde her yıl kutlanan “Pir Şalyar Cem Merasimi”nde çektiği fotoğraflarla katıldığı 4. Uluslararası Fotoğraf Günleri sergisine Hewramanlıların kutsal inancını taşıdı.

Daha zeki olmak ister misiniz?

Toplum-Yaşam Bilim insanları yapay zekanın geliştirilmesinde kullandıkları yöntemleri insan zekasının kapasitesini arttırmayı hedefliyor. Bu amaçla kurulan şirket, hafıza ve beynin daha iyi çalışmasını sağlamak ve protez cihazlar üretmek istiyor.

Direnişin en güzel hali

Dizi Düşmanın eline geçmemek için kadınların kendilerini uçurumlardan attığı Karaburun ve Çaxpar, Berçem’in çocukluğunu, gençliğini geçirdiği yerlerdir. Berçem büyüdü, devrimci oldu. Yönünü dağlara çevirdi, kız kardeşiyle birlikte. Babası ve annesi gibi direnişin güzel ifadesi oldu! Bir çatışmada 17 yoldaşını kurtardıktan sonra, o Dersim kadınları gibi düşmanın eline yaralı geçmemek için bombanın pimini çeker.

DAİŞ’e dört koldan hucüm

Dünya Peşmergeler dün Tılskof, Naveran, Başika ve Musul Barajı cephelerinde DAİŞ’e karşı atağa geçti. Harekatta en az 7 köy DAİŞ’ten temizlendi. Bazı köyler ise ablukaya alınarak DAİŞ’liler kıstırıldı.

Lorikê ‘38 yê Tertelê

Kirmanckî Belge, fotograf û lorikê (zêmar) ke serranê 1937 û 38î de ameybî cuyayîş, bîyî CD û kîtab. 3 CD û kîtabo ke 500 rîpelan ra pê yeno hetê Z Yapimî ra ameyo weşênayîş.

İnsan sazına da sözüne de bağlı olmalı

Sazına olan tutkusu ve Kürdistan dağlarında verdiği özgürlük mücadelesiyle Kürt halkının belleğinde derin bir yer edinen HPG'li Şefik Yaktın'ın (Argeş Norşîn) hayatını kaybedişinin üzerinden 12 yıl geçti.

Che sergi açıyor

Küba Devrimi’nin önderlerinden Ernesto Che Guevara’nın oğlu olan Camilo Guevara March’ın TABÙ adlı sergisi 26 Ekim – 3 Aralık tarihleri arasında İstanbul Beyoğlu’ndaki Piramid Sanat’ta gezilebilecek.

Engel tanımadan yaşamak

Yaşamı o kadar seviyor ki gözleri görmediği halde her şeyi görüyormuş gibi yapıyor. Hesekêli Reddiye Belo, aynı zamanda ailesinin geçimini de sağlıyor.