YPG : Kimse Fırat'ın batısı bahanesiyle saldıramaz! HPG'den Cizre açıklaması Minbic’in güneyinde 2 köy daha özgürleştirildi Cizîr'de Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nde patlama: 12 öldü Maxmur HPG komutanlığı: Sızma girişimi engellendi

Orada daha derin bir acı var

Soykırım mağdur ve mazlumu bir yazar: Haydar Işık

Özgür Basın hiç susmadı ki...

Lazca müzik ile yaşıyor

Vaye PKK Rabû’nun hikayesi

Kalkan: Atılım ilk Avrupa’yı sarstı

KOMUTAN AGİT’TEN EBÛ LEYLA’YA... Eruh’tan Minbic’e

Sevda ve Eylem’e borçluyuz

Kürdistan dağlarının Tanya’sı…

AYDIN: En azından sussanız...

Ve çölde bir isyan büyür

AMED'DE 5 BİN AİLE AÇLIK SINIRINDA: Çalışan biz, üreten biz, biz açız!

Özgür Kürdistan’ın inşasında tarihi yeni bir adım

İsveç’te Kürtçe’nin 41 yılı

Rüzgarlar öykümü fısıldadığında...

'Yasak kutuplaşmayı derinleştirir'

Kadın Fransa'da birçok kentte, sahillerde tesettür mayo giyilmesi 'toplumsal huzursuzluğa neden olabileceği' gerekçesiyle yasaklandı. Yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana 24 kadın, polis müdahalesine uğradı.

Perperok’ta yaşam Kürtçe akıyor

Kültür-Sanat Kürt diline yönelik inkar politikalarına karşı Wan Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ve 77 kişilik kapasitesi bulunmasına rağmen 400 ailenin başvuru yaptığı Perperok Kreşi’nde yaşam Kürtçe akıyor.

Bitmeyen hikayenin kahramanı

Toplum-Yaşam Arhat Ba sesi, bakışları, düşünceleri yani sevdikleriyle özlüydü. Halil Dağ gibi binlerce yoldaşın izinden gitmeyi çoktan hayallerine sığdırmıştı. Bu yaşama ait ne varsa; güzeli, anlamı, zorluğu yani gerçekleri kadrajına almayı amaçlamıştı.

Filozof Wasfî’den Xalê Ekrem’e

Dizi Xalê Ekrem, Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin ‘Filozof Wasfî’si şehit Hamza Yavuz’un babası. Onu, oğlu örgütledi; o günden bu yana da eylemlerden eksik olmadı. Saarland’da yaşayan Kürtlerin tanıdık yüzlerinden biri olan Xalê Ekrem, mücadelenin ömründeki izlerini gazetemize anlattı.

Barış kazandı

Dünya Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da, solcu FARC gerillalarıyla hükümet 52 yıllık iç savaşı sona erdiren tarihi anlaşmayı imzaladı. Örgüt üyelerinin siyasete katılımının önü açılırken, FARC’ın baş müzakerecisi “Barış savaşını kazandık. Silahlı mücadele bitti ve fikirlerin mücadelesi başladı” dedi.

Stratejîya neweye û Cerablus

Kirmanckî Tirkîya ke heta nika bi destê rêxistinanê bînan Sûrîye de vera kurdan şer kerdêne bi operasyonê Cerablusî mudaxeleyê Sûrîye kerd.

Antiprêze I. TAYYİP MUHAREBELERİ

Türk medyası, son yılların ekşını en fazla günlerinden birine daha uyandı.

Kördüğüm Türkiye’dir

Türkiye’de Kürt düşmanlığı her zaman bütün düşmanlıkların önüne geçmektedir. Başka güçlerle ne kadar kanlı bıçaklı olsalar da, birbirlerine her türlü düşmanlığı yapsalar da sıra Kürt düşmanlığına geldiğinde diğer düşmanlıklar bir tarafa bırakılmaktadır. İşte dünyanın en kirli, en ahlaksız, en vicdansız, en aşağılık politikası budur

Berlin’e Kürt rengi

Berlin genelinde Die Linke’den 12 göçmen aday seçimlere katılıyor. Kürtlerden, 4 aday direkt eyalet Parlamentosu, 2 aday da Yerel parlamento adayı olmak üzere 6 aday yer alıyor. Ferat Koçak’la seçimler üzerine konuştuk.

İnadı, ısrarı ve imanı ruhunda taşıyan devrimci: Mahmudê Reş...

Yeminine sadık kalarak davrandı, yaşadı ve son nefesini verirken de büyük bir inatla “elveda yoldaşlar, elveda halkım, elveda Serokê min, elveda partim” deme büyüklüğünü gösterdi.

Kemal Pir’i anlamak!

Kemal Pir, onu kendisi yapan değerlerden vazgeçmektense gözlerinden ve fiziksel olarak kendisinden vazgeçmeyi yeğledi.

Biz bu oyunu tanıyoruz, biliyoruz

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının ardından evine yapılan baskınla gözaltına alınan, “Örgüt üyeliği”, “Örgüt propagandası” ve “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasına yönelik tepkiler sürüyor.