ÖCALAN: BENİM İRADEMİ TESLİM ALAMAZLAR El-Ebid: Türkiye cezalandırılmalı 10 kanal karartıldı Eşek sütüne yoğun rağbet

Futbolda zulme karşı direnişin filmi YEŞİL-KIRMIZI

Öcalan, Zeki Müren hakkında ne düşünüyordu?

Evladım nerede, ADALET NEREDE ?

Dağların mutlu yolcusu

‘Helal olsun! Kaşıkla yüz metre tünel kazmışlar!’

Cezaevinin altını üstüne getirdik!

Can Welat...

Eylül destanının ilk sayfası: Serzorî Direnişi / 4. BÖLÜM

Kobanê tarihin akışını değiştirdi / 3. BÖLÜM

Kısa ama anlamlı yaşadı

YPG/YPJ’den karanlığa geçit yok! / 2. BÖLÜM

DAİŞ’e ilk darbe Kürt mavzerinden: Kobanê Direnişi 2. yılında / 1. BÖLÜM

Ozan Vicdani: Suç aletlerim, sazım ve mızrabım!

AKP, 12 Eylül’ün ürünüdür

Sonuç ne olursa olsun MUHTEŞEM OLACAK! / 5. Bölüm

Çocuklarımızın cansız bedeni kıyılarımızı vurmasın diye…

Kadın Barbar DAİŞ çetesine karşı savaşta şehit olan BÖG savaşçısı Eylem Ataş’ın sınırda bekletilen naaşı tüm girişimlere rağmen 94 gündür ailesine verilmiyor.

Son büyük soykırımı arşivlemek için...

Kültür-Sanat “Katliam yaşayan bir halkın geçmişine ait bir arşivi yoktu. Ben de bir arşiv oluşmasına dahil olmak istedim.”

Son boranhaneler de yıkıldı

Toplum-Yaşam Amed’de sayıları yüzlerle ifade edilen boranhaneler artık yok olmakla yüzyüze. Kuş barınakları olarak yapılan boranhanelerden elde edilen gübreler meşhur Amed Karpuzu’nun ekiminde kullanılıyordu.

Güney’in pozisyonu, dört parçaya zarar

Dizi GÜNEY Kürdistan’ın son iki yıldır yaşadığı sistemsel kriz, siyasal ve toplumsal parçalanmadan dolayı bırakın diğer parçalara katkı sunmayı zarar vermekte. İktidar siyaseti, ne Güney toplumunun ihtiyacını karşılayabiliyor ne de Kürdistan'ın diğer parçalarının yükünü hafifletiyor. Aksine Güney, diğer üç parça Kürdistan’ın yükünü ağırlaştırıyor.

Barış Kolombiya kadar yakın!

Dünya Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt meselesinin çözümü için önerdiği İzleme Heyeti, Kolombiya’ya 52 yıl sonra barış getirdi. Kolombiya örneğini inceleyen aydınlar, “Pekâlâ biz de kendi sorunumuzu bu yöntemle çözebiliriz” dedi.

Ceylan û mezeleyê domanan

Kirmanckî Dewleta tirk mavêna serranê 1988-2013 de 569 domanî qetil kerd. Bi nayî Tirkîye bîyo zey mezeleyê domanan. Ser qetilkerdişê Ceylan Onkol a 12 serrî ra 7 serrî viyertî ra, la zey domananê bîn qetilkarî aye zî hama nêamey cezakerdiş.

Terra Madre sona erdi

İtalya’nın Torino kentinde 22-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenen „Terra Madre“ isimli uluslararası buluşmaya Kürtler de bir heyetle katıldı.

Cizîr Turizm ve Arkeoloji Konseyi’nden Orkêş belgeseli

Cizîr Kantonu Turizm ve Arkeoloji Konseyi, Orkêş bölgesinin tarihini anlatan ‘Girê Mozan’ adlı bir belgesel hazırladı.

Mülteci krizi feminist bir mesele, öylece oturup seyredemeyiz

Bir kadın, seyahati sırasında yanında koruyucu bir erkek olsun diye “hayatta kalmak için cinsel ilişkiye girmek” zorunda olacak kadar ümitsiz bir durumdaysa bu feminist bir meseledir. Bir kadın, karnı burnunda ve kucağında yetersiz beslenmiş çocuklarıyla yürüyerek yüzlerce mil kat etmeye mecbur bırakılıyorsa; bu da feminist bir meseledir.

Eşbaşkanlık sistemimizden KORKUYORLAR!

Varto Belediye Eşbaşkanı Sabite Ekinci, kadınların dönüştürücü gücünden korkulduğu için ilk hedef olduğunu belirterek, “Belediyelerimizdeki eşbaşkanlık sistemi şu an var olan korkunun en somut örneğidir” dedi.

Örgütlenme ve inşa

Şengal Kadın Meclisi’nin 25 Eylül günü gerçekleştirdiği 2. Kadın Konferansı’nın sonuçları açıklandı.

'Mücadele estetik gerektirir'

Kadın direnişiyle toplumsal mücadeleyi harmanlayan AlaMor, sanatta kadın duyarlılığını geliştirme hedefiyle müzik yapıyor. Kadın mücadelesini müzikle buluşturan AlaMor, işçi, ev emekçisi, devrimci kadınlar için yeni bir soluk.