QSD Tabqa merkezine ilerliyor Karayılan: Tüm Kürt halkı, ‘HAYIR’ demeli Gazeteci Nujiyan Erhan yaşamını yitirdi

Devletsiz bir Demokrasi Kurmak

Direniş? Evet! Neden ve Nasıl?

Yeni bir Manifesto’ya ihtiyaç var

Neden Sosyalizm?

Yeşil sahalarda, hayallerinin peşinde koşan Azize

Jineoloji, kadın aklıyla gelişecek

Silahımız dayanışmamızdır

İnsan evriminin gelecekteki 10 muhtemel yolu

Sol, feminizme çok şey borçlu

Masis Sıradağ: Mezarımda da rahat bırakmazlar

Bask Ülkesi’nde bir dost: Julia Iglesias Lopez

Şevîn bir halkın kızı oldu

Ne savaşmaktan ne stranlardan vazgeçeriz

Neanderthal genlerinin etkileri düşünülenden daha fazla

Koskoca dünyanın üçüncü ordusu, bu 60 kişiyle başa çıkamadı!

Bir tarihi direnişin TANIKLARIYDIK

Adulê’yim, kaç Dewrêş yitirdim...

Ölsek bile kazanan biziz!

Barışı istemiyorum, özgürlük istiyorum!

Zilan’ın tarihi eylemine Mehmet Tunç da tanık olmuştu

Kapılar Dayanışma Evi

Kadın Sığınmacı sorununun yakıcılığı üzerine yaklaşık iki yıldır kurulan bir dayanışma ağı. Son zamanlarda kadınlarla daha iyi bir iletişim kurabilmek ve onları faaliyetlere dahil edebilmek için Kadın Kapısı da kurulmuş.

Hayallerinin peşindeki gençler

Kültür-Sanat Rojda, İsveç medyasının ilgisinden hoşnut ama filmin varoş filmi olarak adlandırılmasına tepkili. ‘’Çünkü yaptığım film işçi sınıfı odaklı‘’ diyor. Filmde rol alan Gizem ise en büyük hayalinin Rojava’da belgesel bir film yapmak olduğunu söylüyor.

BIMBI DI KOBANÊ*

Toplum-Yaşam Kobanê’nin evrenselleşen tarihi direnişinde anne ve babalarını kaybeden yüzlerce çocuk için İtalya’dan Kobanê’ye bir köprü kuruldu. Siz de katkılarınızı sunabilirsiniz...

Karlsruhe’de bir HAYIR toplantısı

Dizi Yurtdışında oy kullanma işleminin başlamasına günler kala Almanya’nın Karlsruhe kentindeyiz. Burada Hayır çalışmalarının genel görüntüsünü ve sorunlarını anlamak için Avrupa’da Hayır Platformu’nun yerel bileşenlerinin toplantısına katıldık, gözlemledik.

Artık ambargo zamanı

Dünya Alman hükümetinin "halka karşı kullanılır" diye son 5 ayda 11 kez Türkiye’ye silah göndermeyi reddettiğini ortaya çıkaran Sol Parti Milletvekili Jan van Aken, bunun doğru bir adım olduğu ancak yetmeyeceğini belirterek, "Türkiye’ye silah satışı tümden durdurulmalı" dedi.

Newroza ‘Ma do sere nêronî’

Kirmanckî Newroza Amedî vatişê embazê Çîyagerî yê ‘Se beno wa bibo, peynî do muhteşem bibo’ raşt vet. Embaz Çîyager vera qirkerdişê faşîst û dagîrker de bî sembol û hetê Mazlum, Zekîye û Rahşanan da cayê xo girewt.

Newroz’un gör dediği

Cihad İLBAŞ

Zer: Kimin Aşkı?

Kazım Öz’ün yönetmenliğini üstlendiği dram türündeki ‘Zer: Kimin Aşkı?’ filmi 21 Nisan’da seyirci ile buluşacak. Dram türündeki filmin ilk fragmanı da yayımlandı.

Kürt kadınların toplumsal mücadelesi gözardı ediliyor

Uruguay'ın başkenti Montevideo'da sürmekte olan ‘Kurdistan en Uruguay’ (Kürdistan Uruguay'da) etkinlikler" dizisi devam ediyor.

Şehirden uzak ‘kabile’ kurdu

Bodrum’da 31 yıldır çamura hayat veren heykeltıraş Cuma Altuntaş, 5 dönüm arazi üzerinde kurduğu atölyesinde şehirden ve paradan uzak bir hayat kurduğunu dile getirdi. Altuntaş, yaklaşık 3 bin heykeli, 11 kedisi ve 1 köpeği ile kendisine bir kabile oluşturduğunu söyledi

En iyi film ‘Savaş Gösterisi’

Bu yıl on beşincisi gerçekleştirilen Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali ve Forumu çerçevesinde verilen ödüller açıklandı.

Newroz halkı!

Çîyager Nucan